Noworoczne postanowienia
Noworoczne postanowienia
Z nowym rokiem, nowym krokiem, a więc czas na noworoczne postanowienia. Z końcem roku ludzie zaczynają zastanawiać się, co mogliby zmienić w swoim życiu. Następnie od 1 stycznia starają się wprowadzić nowe nawyki w życie i w zasadzie blisko 80% z nich zapomina o swoich postanowieniach już początkiem lutego.
Oto najczęstsze postanowienia i kilka porad, które pomogą ci w ich dotrzymaniu.
► jedz więcej warzyw – dla zachowania lepszego zdrowia i mocnego serca, częściej sięgaj po warzywa. Zawierają wartości odżywcze, błonnik i potas. Aby dochować swojego postanowienia postaraj się zastąpić jeden posiłek warzywami. Osiągniesz to poprzez mądre planowanie. Postaraj się 3-4 posiłki w tygodniu zastąpić sałatką. Warzywa to także doskonała alternatywa na przekąskę.
► więcej czytaj – zamiast marnować czas na seriale, Facebook lub Instagram oddaj się lekturze. Jeśli twój grafik jest bardzo napięty, postaraj się wieczorem znaleźć wolną chwilę na przeczytanie kilku stron. Czytanie wycisza i uspokaja. Staraj się mieć zawsze książkę pod ręką.
► zredukuj stres – chcesz żyć dłużej, zacznij od odstresowania się. Możesz to osiągnąć poprzez zapisanie się na jogę, medytację, proste ćwiczenia lub po prostu wizytę w spa. Ustal w swoim kalendarzu jeden dzień w tygodniu, w którym przeznaczysz godzinę na zajęcia odstresowywujące.
► znajdź więcej czasu dla bliskich – w dobie tak wspaniale rozwiniętej technologii – telefonów, internetu, itd. nie powinieneś mieć problemów z komunikacją. Prawda niestety jest inna. Kiedyś ludzie potrafili pisać do siebie listy, a dziś nie mają czasu, aby wysłać sms z pytaniem „jak się masz?”. Zmień to – odnów kontakty z dawnymi znajomymi, znajdź czas na rozmowę z dziećmi, małżonkiem, rodzicami. Postaraj się każdego dnia wykonać jeden telefon do kogoś bliskiego, nawet w drodze do pracy.
► lepiej śpij – postaraj się nie zarywać nocek na pracę czy długie oglądanie filmów. Noc jest od spania. Badania wykazały, że osoby, które wysypiają się rzadziej chorują, mają lepsze samopoczucie, są mniej zestresowane, osiągają lepsze wyniki w szkole lub pracy. Zanim położysz się do łóżka przewietrz swój pokój i pozbądź się wszelkich urządzeń elektronicznych (telefon, tablet, laptop) z pomieszczenia, w którym śpisz. Możesz oddać się dobrej lekturze.
► ucz się nowych języków – nauka nowych języków wpływa bardzo dobrze na pracę mózgu. Aby była efektywna musisz ćwiczyć każdego dnia, dlatego w swoim rozkładzie dnia codziennie znajdź 20 minut na powtarzanie słówek, naukę nowych, itd.
► ćwicz więcej – jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Zacznij od wykupienia karnetu na siłownię, zapisz się na zajęcia, które będą cię mobilizowały do chodzenia, znajdź kolegę/koleżankę, który/a również postanowił/a zadbać o kondycję i razem chodźcie na zajęcia. Najważniejsze, aby wpaść w rutynę. I pamiętaj – zacznij od łatwiejszych ćwiczeń. Zbyt mocne forsowanie ciała na pierwszych zajęciach zniechęci cię do chodzenia na kolejne.
Powodzenia w realizacji twoich noworocznych postanowień.
MK