28 sierpnia Radio Commercial Day
28 sierpnia Radio Commercial Day
Dzień reklam radiowych
Reklamy radiowe bardzo często są postrzegane jako irytujący przerywnik podczas wyczekiwania na zapowiedziany przebój lub słuchania porannych wiadomości. Wielu z nas nie zwraca na nie uwagi lub z premedytacją przełącza kanał, a ich historia jest prawie tak długa, jak historia radia.
28 sierpnia 1922 roku nowojorska radiostacja WEAF wyemitowała pierwszą reklamę zachwalającą nowy kompleks mieszkalny oferowany przez agencję Queensboro Corporation. W Polsce 18 kwietnia 1926 roku nadano pierwszą audycję radiową, a 3 maja 1927 roku na antenie rozgłośni poznańskiej (dziś – Radio Merkury) odbyła się pierwsza emisja reklamy radiowej. Zaletą radia jest to, iż można słuchać go praktycznie wszędzie, dlatego koszt takiej reklamy jest stosunkowo niski, jednak podzielność i powierzchowność odbioru wymaga wykorzystania inwencji twórczej i niekonwencjonalnych “wabików”.
Reklamy radiowe mają trzy formy: dżingle, rozmowy lub wywiady sponsorowane i konkursy dla słuchaczy finansowane przez sponsorów. Z kolei spoty reklamowe składają się z trzech części:
– wprowadzenia, którego celem jest przyciągnięcie odbiorcy,
– rozwinięcia, przedstawiającego korzyści jakie będą udziałem odbiorcy lub kupującego, albo straty w przypadku, gdy z nich nie skorzysta,
– zakończenia zawierajacego główne argumenty, zaproszenie lub informacje jak dokonać zakupu.
Reklamy radiowe koncentrują się na wrażeniach słuchowych, dlatego tak ważne są chwytliwe, powtarzane kilkakrotnie dżingle, piosenki reklamowe lub wykorzystanie lektorów o charakterystycznych głosach. Chwytliwe slogany skupiają uwagę słuchaczy, wykorzystując język potoczny i są łatwe do zapamiętania. Tyle teorii. Teraz czas na praktykę i świętowanie.
Najpierw sprawdźmy jak są skuteczne. Spróbujmy zanucić znane dźingle lub jeżeli ogarnie nas nostalgia poszukajmy w internecie starych reklam. Może to być dla nas niekonwencjonalną lekcją historii albo powodem do śmiechu. Możemy również posłuchać reklam z innych krajów i fachowo je ocenić. W końcu jesteśmy już specjalistami w tej dziedzinie.
IB
Comments (0)