Ból gardła
Ból gardła
Ból gardła może być jednym z objawów przeziębienia, anginy, zapalenia migdałków czy zapalenia gardła. Jednakże poważniejsze choroby takie, jak mononukleoza, ospa, szkarlatyna czy odra zaczynają się także w ten sposób.
Najczęściej bólowi gardła towarzyszą jeszcze inne objawy takie, jak kłucie, pieczenie, drapanie czy chrypka, poza tym trudności w przełykaniu i mówieniu. Często ból gardła pojawia się nagle, po przemarznięciu, przegrzaniu lub też po wielogodzinnym mówieniu.
Jak poradzić sobie z bólem gardła szybko i skutecznie? Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów:
Płukanki
Do przygotowania płukanki wykorzystujemy zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, wstrzymującym namnażanie się wirusów i jednocześnie łagodzącym ból. Doskonale nadają się do tego rumianek, szałwia lub kwiaty czarnego bzu. Należy pamiętać, aby temperatura płukanki była zbliżona do temperatury ciała. Do płukania gardła można wykorzystać również roztwór przygotowany z ciepłej przegotowanej wody (1 szklanka) i łyżeczki soli kuchennej.
Napary
Napar sporządzamy z jednej łyżeczki ziela zalanego jedną szklanką wody. Po wystudzeniu popijamy napar małymi łykami, nawilżając wysuszone śluzówki. Możemy użyć te same zioła, co do płukanek lub możemy wykorzystać lipę i tymianek.
Syropy
Bardzo skutecznymi środkami w walce z bólem gardła są syropy. Oczywiście najpopularniejszy jest syrop z cebuli i cukru, który pijemy po łyżeczce kilka razy dziennie. Inny popularny syrop domowej roboty przygotowany jest z czerwonego buraka. W dużym, wyszorowanym buraku, w miejscu, gdzie były liście, wydrążamy nożykiem otwór, do którego wsypujemy łyżkę cukru. Buraka umieszczamy w lekko nagrzanym piekarniku. Gdy pojawi się syrop, pijemy po jednej łyżeczce. Możemy także przygotować syrop z cebuli, czosnku i miodu. Do słoika wkładamy jedną pokrojoną cebulę, pięć zmiażdżonych ząbków czosnku i dwie łyżki miodu (można wcisnąć również trochę soku z cytryny).
Okłady
Przy bólu gardła należy pamiętać o ciągłym nawilżaniu błon śluzowych. Można do tego wykorzystać herbatki z dodatkiem miodu i malin. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu są okłady z łupin ziemniaków. Ziemniaki (2-3 ugotowane w łupinkach) po zgnieceniu widelcem i lekkim ostudzeniu zawijamy w lnianą ściereczkę i obkładamy gardło, owijając dodatkowo ręcznikiem. Taki okład trzymamy aż do wystygnięcia ziemniaków.
CONCILIO