Zdrowie psychiczne w czasie pandemii
Zdrowie psychiczne w czasie pandemii
Brak kontaktu z rodziną i znajomymi, strach przed zakażeniem, alarmujące statystyki – to wszystko powoduje, że może na tym poważnie ucierpieć nasze zdrowie psychiczne.
Jak wszyscy wiemy, ludzie to istoty społeczne, ceniące swoją wolność i swobodę. Lubimy spotkania ze znajomymi, popołudniowe ploteczki z sąsiadką czy wyjścia na różnego rodzaju imprezy grupowe i plenerowe. I nagle wszystko to zostaje nam odebrane przez szalejącego koronawirusa. Jesteśmy zmuszeni do odosobnienia, do zachowania odległości, do izolacji, kwarantanny, pracy zdalnej. Taka drastyczna zmiana niestety odbija się niekorzystnie na stanie naszej psychiki. Oczywiście najbardziej narażone są osoby, które w „normalnych czasach” cierpią na stany lękowe lub depresyjne, ale w obliczu pandemii każdy z nas może mieć chwile zwątpienia. A więc co robić, by zminimalizować zgubne skutki obecnej sytuacji.
• Zacząć należy od zastanowienia się, jak chce się żyć w tych nowych warunkach. Każdy z nas, by przetrwać musi się odnaleźć w realiach jakich doświadczamy. Jeżeli naszą pierwszą reakcją na nieznane jest gniew, nie starajmy się tłumić go w sobie, ale ustalmy limit, np. w ciągu dnia mogę poświęcić tylko 15 minut na gniew, pozostały czas wypełniać mają inne aktywności.
• Wiedza pomaga nam w tym, by lepiej radzić sobie ze stresem i strachem. Edukujmy się więc, zwłaszcza w kwestii dróg rozprzestrzeniania się wirusa, właściwego dbania o higienę oraz znajomości aktualnych zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, które mają pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia.
• Kolejną metodą może być szczera rozmowa z bliskimi, która nie tylko pozwoli rozładować stres, ale także będzie swego rodzaju upewnieniem, że w obliczu nieznanego nie jesteśmy sami. Nie zamykajmy się w sobie, nie zasklepiajmy w skorupie strachu.
• W czasach wyjątkowych ważna jest normalność, czyli rutyna. Nie rezygnujmy w miarę możliwości z planu dnia codziennego. Jeżeli w weekend dzwoniliśmy do rodzimy róbmy to, jeżeli jedliśmy wspólnie kolacje róbmy to, itd.
• Ustalmy, że wiadomości sprawdzamy tylko dwa razy dziennie i to z tzw. sprawdzonego źródła. Nie podsycajmy naszego strachu niepotrzebnie, maniakalnie śledząc każdą informację. Pamiętajmy, nie wszystkie są prawdziwe.
• Śmiech jest sposobem na złagodzenie stresu i oswojenie tego co nieznane. W miarę możliwości dzień powinny wypełniać aktywności zawierające ten element, np. komedie zamiast filmów katastroficznych, gry rodzinne zamiast wpatrywanie się w telefon.
• Jeżeli chodzi o dzieci to należy ograniczyć zawartość przekazywanych im informacji, ponieważ ich psychika nie jest przygotowana na ich przetwarzanie. Jeżeli nie wiemy, jak przekazać jakąś treść warto sięgnąć po bajki terapeutyczne, np. o sytuacji związanej z kwarantanną spowodowaną koronowirusem powstały bajki “Jeżyk Bartek zostaje w domu” i “Bajka o złym królu Wirusie i dobrej Kwarantannie”. Kluczowe rzeczy jakie powinno zapewnić się dzieciom w czasach jakiejkolwiek katastrofy to opieka, ochrona i miłość. Natomiast najpopularniejsze aktywności to malowanie, rysowanie, pisanie.
Jeżeli te wskazówki zawodzą, nie pomagają pozostaje kontakt telefoniczny z psychologami, psychoterapeutami i psychiatrami, którzy mogą udzielić profesjonalnego wsparcia.
CONCILIO