Drętwienie kończyn
Drętwienie kończyn
Od prawie miesiąca ogromna liczba osób pozostaje w domach na kwarantannie. Głównymi zajęciami są więc oglądanie filmów w tv, przeglądanie mediów społecznościowych i sporadyczne wyjścia do sklepu. Brak ruchu niestety ma zgubny wpływ na zdrowie naszych nóg, zaczynają dokuczać nam bóle i skurcze.
Drętwieniu nóg, nazywanemu także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może towarzyszyć pieczenie oraz ból. Kliniczną nazwą objawów potocznie nazywanego zdrętwienia lub “zaśnięcia” nóg jest parestezja. Drętwienie nóg, które występuje jednorazowo od czasu do czasu, nie powinno nas niepokoić, jednak kiedy powtarza się często, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyn tego stanu jest wiele, począwszy od tych błahych po naprawdę poważne.
Najczęstszą przyczyną drętwienia nóg jest zazwyczaj nieprawidłowa postawa, która powoduje ucisk nerwów i redukowanie przepływu krwi w naszych nogach. Do nieprawidłowych stosowanych przez nas postaw będących przyczyną tego stanu (występującego nawet bardzo regularnie) należą: krzyżowanie nóg przez dłuższy czas, długotrwałe siedzenie lub klęczenie, siedzenie na stopach (kolanach), ubieranie zbyt ciasnych spodni, skarpet lub butów.
Jednak nie tylko to może powodować drętwienie kończyn dolnych. Innymi częstymi przyczynami są uszkodzenia takich części ciała jak tułów, kręgosłup, biodra, nogi, kostki.
Poza tym diabetycy, osoby cierpiące na cukrzycę mogą uskarżać się na zaburzenia nazwane neuropatia cukrzycowa, przewlekłe powikłanie spowodowane wzrostem stężenia glukozy we krwi (hiperglikemią) przez długi czas. Neuropatia cukrzycowa upośledza układ nerwowy, czego objawem może być właśnie drętwienie nóg i rąk.
Kolejną przyczyną mogą być problemy z lędźwiami – nadwyrężenia lub wypad dysku spowodować może ucisk nerwów łączących układ nerwowy nóg, prowadzący do zaburzeń odczuwania kończyn, w tym do drętwienia nóg (tak samo dzieje się w przypadku uskarżania się na bóle związane z rwą kulszową).
Zespół cieśni (nerw nogi biegnie przy uciskającej go kostce) i choroba tętnic obwodowych (powodująca zmniejszenie przypływu przez zmniejszenie „średnicy” obwodowych arterii nóg, ramion i żołądka) także mogą być przyczyną drętwienia kończyn. Objawy i dyskomfort odczuwalne są w trakcie dłuższego chodzenia lub wychodzenia po schodach.
Także guzy, torbiele i różnego rodzaju narośla powodujące ucisk na mózg, rdzeń kręgowy albo unerwione i ukrwione części nóg są przyczyną drętwienia kończyn.
Kolejne na liście są oczywiście toksyny jakie dostaną się do naszego organizmu. Pamiętać należy, że redukcja witamin z grupy B spowodowana ich obecnością objawia się właśnie uszkodzeniem nerwów powodujących drętwienie.
I na koniec schorzenie tkanek podporowych, powodujących rozprzestrzeniony ból ciała, kłucie oraz wysoką wrażliwość na bodźce, czyli fibromyalgia. Wśród wielu dolegliwości może wystąpić także drętwienie kończyn.
Jeżeli chodzi o metody leczenia to oczywiście uzależnione są one od konkretnej przyczyny je wywołującej. Najważniejsze jest więc rozpoznanie głównej przyczyny.
CONCILIO