Składniki diety udrażniające tętnice
Składniki diety udrażniające tętnice
Choroby sercowo-naczyniowe należą do głównych przyczyn śmierci. Na liście schorzeń serca znajdują się: choroba wieńcowa – choroba niedokrwienna serca, arytmia – zaburzenia rytmu serca, niewydolność mięśnia sercowego, zaburzenia przewodnictwa, zapalenie mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, wady zastawkowe, krwotok sercowy. Jednym z najczęstszych schorzeń serca jest oczywiście choroba wieńcowa. Dochodzi do niej, gdy w ścianach tętnic gromadzi się blaszka miażdżycowa, która zwęża ściany tętnic i ogranicza przepływ krwi do serca. W rezultacie prowadzić to może do zawału.
Objawy choroby serca to omdlenia wynikające z nieprawidłowego krążenia krwi, kołatanie serca (serce bije szybciej i zmienia się rytm i siła skurczu) oraz bóle dławicowe w klatce piersiowej objawiające się gnieceniem, ściskaniem, pieczeniem promieniujące jednostronnie (lewa strona) i zmieniające się przy zmianie pozycji ciała. Jeżeli bóle te trwają dłużej niż 30 minut i towarzyszą im inne objawy takie, jak nudności, wymioty i duszność może być to zawał serca.
Czynniki ryzyka chorób serca to wiek – kobiety pomiędzy 45- 70 lat, mężczyźni pomiędzy 32-50 lat, płeć (kobiety chorują częściej niż mężczyźni), otyłość, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, predyspozycje genetyczne.
Co więc należy jeść, by wspomóc zdrowie naszych serc i uniknąć chorób sercowo-naczyniowych.
Goździki i cynamon – najskuteczniej zmniejszają poziom cholesterolu LDL. Gromadzenie się cholesterolu LDL może powodować tworzenie się blaszek w tętnicach. Ta blokada prowadzić może natomiast do miażdżycy i – w konsekwencji – do zawału, dlatego tak ważne jest obniżenie poziom trójglicerydów, glukozy i cholesterolu LDL we krwi.
Tłuste ryby – tłuszcze korzystne dla serca znajdują się w rybach. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Obniżają one poziom trójglicerydów i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Do najlepszych rybich źródeł omega 3 zaliczamy sardynki, tuńczyka, makrelę i łososia. Zalecana dawka to dwie porcje tłustych ryb tygodniowo, czyli średnio 250 mg kwasów omega 3 dziennie.
Oliwa z oliwek – znajdujący się w oliwie z oliwek jednonienasycony kwas oleinowy chroni serce i obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. We krwi człowieka znajduje się białko, apolipoproteina A-IV (ApoA-IV), którego poziom zwiększa się po zjedzonym posiłku, zwłaszcza gdy zawiera oliwę z oliwek i inne produkty bogate w nienasycone tłuszcze. Białko to odgrywa ważną rolę w zapobieganiu tworzeniu się skrzepów krwi, ma wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych zatykających tętnice.
Awokado – owoc podnosi poziom dobrego cholesterolu, jednocześnie zmniejszając stężenie tego złego. Dodatkowo dostarcza organizmowi potas, który pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i zwapnieniu tętnic. Dzięki zawartości witaminy E przeciwdziała utlenianiu cholesterolu.
Orzechy – bogate są nie tylko w zdrowe dla serca tłuszcze nienasycone, ale również w witaminy czy błonnik. Najlepiej wybrać migdały, nerkowce lub orzechy brazylijskie zawierające magnez, który utrudnia gromadzenie się blaszki w tętnicach, poprawiając ich drożność. Z kolei orzechy włoskie są dobrym źródłem wspomnianych już kwasów tłuszczowych omega 3.
Imbir – ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zatorów. Pozwala także zmniejszyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Kurkuma – ma właściwości przeciwzapalne, dzięki którym pomaga redukować uszkodzenia ścian tętnic. Jest bogata w przeciwutleniacze, dzięki temu może zmniejszyć złogi tłuszczowe w tętnicach.
Cytrusy – zawierają przeciwutleniacze i witaminę C, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom serca, a flawonoidy pomagają chronić ściany tętnic. Pektyny cytrusowe ograniczają także tworzenie się złogów w tętnicach wieńcowych.
Granat – dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy udrażnia tętnice i poprawia krążenie krwi. Zapobiega twardnieniu tętnic poprzez zmniejszenie uszkodzeń naczyń krwionośnych, ale może również odwrócić postęp choroby.
CONCILIO