Bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki
Raz w miesiącu przychodzi ten czas, kiedy wiele kobiet chciałoby być facetami, chociaż przez te 3-5 dni. Oczywiście jest to czas miesiączki. O szczęściu mogą mówić panie, które nie odczuwają w tych dniach bólu, czują się dobrze, nie mają migren czy osłabienia. Niestety, tych kobiet jest znacznie mniej niż tych przechodzących katorgi menstruacyjne. Dziś podpowiadamy sposoby na zmniejszenie menstruacyjnego bólu brzucha.
Unikaj wysiłku
Siłownia, basen czy bieganie nie są dobrym pomysłem podczas okresu. Postaraj się w tym czasie wypoczywać i nie nadwyrężać organizmu. Odpuść sobie klasę na siłowni. Jedynym zalecanym ćwiczeniem jest joga, która może przynieść ci ukojenie.
Dieta
W czasie miesiączki unikaj potraw słonych, ostrych i ciężkostrawnych, postaraj się też ograniczyć kawę i herbatę. Postaw na produkty zawierające magnez – warzywa, kaszę, razowy makaron czy pełnoziarniste pieczywo.
Masuj
Jeśli ból brzucha mocno ci dokucza, połóż się wygodnie na plecach i masuj podbrzusze. Użyj do tego celu olejku eukaliptusowego lub lawendowego. Masaż pomoże ci rozluźnić się i uśmieży ból.
Ciepły okład
Gdy ból jest stosunkowo niewielki, możesz przyłożyć do brzucha poduszkę elektryczną lub termofor. Możesz też wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt wysoka temperatura może nasilić krwawienie.
Ziołowa terapia
W czasie menstruacji pij napary z kozłka lekarskiego, mięty, nagietka, melisy, rumianku czy malin. Terapię herbatkami najlepiej jest rozpocząć kilka dni przed miesiączką. Zioła działają uspokajająco i rozkurczowo.
Tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe
Jeżeli ból robi się coraz bardziej uciążliwy, zażyj tabletkę rozkurczową lub przeciwbólową. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś zażywać tych tabletek dłużej niż 3 dni. Staraj się jednak nie sięgać po tabletki – niech to będzie twoja ostateczność.
Lekarz
Jeśli ból podczas miesiączki jest bardzo silny i nie działają żadne na niego z powyższych metod, a do tego zdarzają ci się omdlenia, wymioty i zawroty głowy, czas na wizytę u ginekologa. Warto także skontaktować się ze specjalistą, gdy twoje miesiączki są bardzo obfite. Nie lekceważ tych objawów.
ms
Comments (0)