Krzysztof Zanussi w Chicago
Krzysztof Zanussi w Chicago
W Konsulacie Generalnym RP w Chicago w piątek, 11 września, o godz. 4 wieczorem miało miejsce spotkanie ze światowej sławy reżyserem filmowym i teatralnym, Krzysztofem Zanussim (“Barwy Ochronne”,” Constans”, “Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, “Obce ciało”).
Krzysztof Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się oryginalnością i trafną obserwacją życia, w których reżyser porusza problematykę moralna i psychologiczną. Uważane są za kino ambitne, myśląco-poszukujące, wywierające wrażenie na widzach i zmuszające do refleksji. Ma opinię reżysera poszukującego, filozoficznego i wymagającego. Może to wszystko bierze się stąd, że artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jest niewątpliwie autorytetem w dziedzinie reżyserii filmowej i świetnym pedagogiem i wykładowcą min. w Łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii czy na Uniwersytecie w Barcelonie.
Obecnie Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem.
Artysta jest też autorem książek “Kontrakt”, “Rozmowy o filmie amatorskim” czy “Pora umierać” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi posiada tytuł doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Odpowiadał na wiele intrygujących nas pytań, ale także bawił anegdotami z życia swojej rodziny, która odegrała w jego życiu ogromną rolę.
“Moja mama, która była bardzo mądrym obserwatorem życia, miała takie bezczelne powiedzonko: “Nie wypada umierać zdrowo”. To znaczy, że zdrowie ma się po to, by go używać, a nie cały czas chronić. I używając zdrowia, nie oszczędzając się wcale, dożyła prawie stu lat. Widać jak na dłoni, że to nie jest takie złe powiedzonko.”
Relacja: Ilona Waksmundzki Zdjęcia: Barbara Marchwicki
[justified_image_grid flickr_user=133473628@N07 flickr_photoset=72157658207964958]
Comments (0)