To MY tworzymy naszą kulturę…
To MY tworzymy naszą kulturę…
To MY tworzymy naszą kulturę, MY ją promujemy, MY pokazujemy ją światu!
Orkiestra Symfoniczna im. Ignacego Paderewskiego jest największą niedochodową instytucją muzyczną popularyzującą polską muzykę i kulturę poza granicami kraju. Jest nie tylko ambasadorem naszej kultury, ale propaguje muzykę klasyczną i zachęca do jej pokochania.
W tym roku głównym wysiłkiem orkiestry jest zgromadzenie funduszy na inscenizację opery Stanisława Moniuszki “Straszny Dwór”, w niezmiernie prestiżowym miejscu, jakim jest Chicago Lyric Opera.
Rozmowa z wiceprzewodniczącą Komitetu organizacyjnego Barbarą Marchwicki.
Ilona Waksmundzki: Dlaczego wystawienie opery „Straszny Dwór” w Lyric Opera jest takim ważnym przedsięwzięciem?
Barbara Marchwicki: Od chwili powstania orkiestry założonej w 1997 roku przez Barbarę Bilsztę i Wojciecha Niewrzoła, a wspaniałomyślnie wspartej przez biznesmana polskiego pochodzenia Arie Zwiega, wystawienie polskiej opery na deskach tak prestiżowej instytucji jaką jest Chicagowska Lyric Opera stało się możliwe. Tu miały swoje premiery opery z całego świata, w których brały udział takie sławy jak Maria Callas czy Renata Tebaldi, Giuseppe di Stefano, Monserrat Caballe, Placido Domingo i Jose Carreras.
Jak istotne dla chicagowskiej Polonii jest to przedsięwzięcie przytoczę tu wypowiedź Barbary Bilszty, dyrektora generalnego orkiestry: “W Lyric Opera, gdzie na co dzień grana jest muzyka wszystkich kultur Europy – wszystkich naszych sąsiadów, gdzie wśród światowych sław pojawili się ostatnio wspaniali polscy śpiewacy, tacy jak Mariusz Kwiecień, Piotr Beczala czy Aleksandra Kurzak nigdy jeszcze nie zaprezentowano polskiej muzyki. To tak, jakby nas tu w Chicago artystycznie nie było. Drugim, bardzo ważnym powodem dla którego robimy wszystko, żeby dzieło Moniuszki zabrzmiało w takim miejscu jest rozsławienie naszej najważniejszej opery narodowej, która nie była prezentowana w żadnym amerykańskim teatrze operowym i w żadnym profesjonalnym teatrze operowym na świecie. A przecież możemy to zmienić, bo to MY tworzymy naszą kulturę, MY ją promujemy, MY pokazujemy ją światu!
Amerykanie nie wezmą na siebie promocji kultury polskiej. Jeśli mamy ambicje, aby zaistniała w Ameryce, choćby tylko ze względu na naszą tutaj obecność – wystarczy się o to postarać. Opera Moniuszki zachwyca pod wieloma względami: jest wspaniała muzycznie, ma wartką akcję, jest widowiskowa, efektowna – ma też wiele walorów uniwersalnych, mówi o wartościach nieprzemijających: wolności i miłości.
Oczywiście ma niezbędne walory sceniczne: piękne polskie kostiumy, dekoracje, tradycje i taniec polski są dodatkowym atutem dzieła. Aby stworzyć przedstawienie na najwyższym poziomie artystycznym, zatrudniliśmy najlepszych, doświadczonych specjalistów z Polski. Rozbudowujemy zachowane z poprzedniego przedstawienia (Rosemont 2007) dekoracje, szyjemy nowe kostiumy. Tę wielką premierę tworzymy my wszyscy – i każdy może się do tego przyłączyć, każdy może być pomocny, każdy z Państwa jest nieoceniony i potrzebny. Nasza kultura jest NASZĄ wspólną sprawą.To brzmi może patetycznie, ale nie ma innych powodów i innych celów. Jeśli nasz budżet wyjdzie na “0” – to i tak będzie to naszym wielkim sukcesem. To jest jak wyprawa na “Mount Everest” – trudna, ale przecież możliwa… dzięki osobom takim, jak WY – możliwa.”
IW: Kiedy “Straszny Dwór” będzie wystawiony?
BM: Przewidujemy 2 spektakle i jeden dodatkowy dla młodzieży szkolnej w dniach 9 i 10 kwietnia 2016 roku. Obsada wykonawców składać się będzie z największych dzisiejszych gwiazd polskiej opery. Będziecie Państwo mogli podziwiać m. in. Małgorzatę Walewską w roli Cześnikowej oraz Artura Rucińskiego w roli Miecznika.
Bilety będą rozprowadzane przez Lyric Opera zarówno telefonicznie pod numerem 312.827.5600 jak i na stronie www.lyricopera.org/tickets oraz przez biuro PaSO, w polskich księgarniach i biurach Polameru. Sala, w której odbędzie się opera mieści ponad 3 tysiące osób i mamy nadzieję, że zabraknie miejsc. Liczymy więc na Państwa liczne uczestnictwo oraz propagowanie opery, zarówno w polonijnym, jak i amerykańskim środowisku.
IW: Wystawienie opery w takim miejscu jest zapewne bardzo kosztowne.
BM: Ponieważ koszty wystawienia opery wyniosą ponad 450 tysięcy dolarów, PaSO stara się o dofinansowanie z różnych możliwych źródeł. Niewątpliwie będziemy szukać pomocy od instytucji państwowych w Polsce, jak również lokalnie w Chicago. Na przykład dochód z tegorocznego 7-go charytatywnego balu orkiestry w całości będzie przeznaczony na ten cel. Zachęcamy więc gorąco Państwa do wzięcia licznego udziału w balu w celu zebrania potrzebnych nam funduszy. Z wdzięcznością powitamy wszystkich Państwa dając w zamian wspaniałą zabawę, fantastyczną atmosferę i kilka dodatkowych atrakcji.
IW: Kiedy i gdzie będzie 7. bal PaSO?
BM: Bal maskowy “Fantom w Operze” odbędzie się 31 października w Halloweenowy wieczór w Drury Lane Theater w Oakbrook Terrace w Oak Brook, IL o godzinie 7-mej wieczorem. Obowiązują stroje formalne wieczorowe, przebrania z epoki, a nawet halloweenowe będą również mile widziane. W cene biletu $185.00 wliczony jest obiad, otwarty bar i zespół muzyczny Mirosławy Sojki-Topór “The Kings” oraz atrakcyjny program artystyczny. Podczas balu odbędzie się cicha aukcja oraz sprzedawane będą losy loterii z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Ci z Państwa, którzy nie będą mogli uczestniczyć w naszym balu, będą mogli kupić losy w sklepach Deli 4 You, Oak Mill Bakery, Shop and Save i Archer Gold oraz w biurze PaSO w cenie $5.00 i również brać udział w wielkim losowaniu. Główną wygraną wieczoru jest naszyjnik z diamentami i czarnymi tahitańskimi perłami o wartości $2800 ufundowany przez Archer Gold Jewelery. Druga nagroda to Apple I Watch Sport wartości $650.00. Trzecia, czwarta i piąta nagroda to dwa bilety VIP do Lyric Opera na premierę “Strasznego Dworu” z obiadem w sobotę 9 kwietnia 2015 o wartości $420.00. Szóstą nagrodą są dwa bilety VIP na Galę Paderewskiego, która odbędzie się 8 listopada o 3pm w Orchestra Hall w Symphony Center – z zaproszeniem na przyjęcie po koncertcie o wartości $200.00.
IW: Czy są jakieś inne formy sponsorstwa?
BM: Oczywiście. Zachęcamy Państwa również do wykupowania ogłoszeń, które ukażą się w tegorocznym programie balu, który dzięki Państwa hojności rozrasta się z roku na rok i służy za cenny informator polonijnych biznesów. Aby umieścić reklamę swojego biznesu proszę dzwonić pod numer 847-271-9951. Jeśli macie Państwo gotową reklamę można ją przesłać w postaci pdf file na adres passoball2015@yahoo.com w tytule: “PaSO book”. Można również wykorzystać bezpłatnie jeden z naszych trzech wzorów reklamowych. Ceny za ogłoszenia są już od $50.00 wzwyż. Po więcej informacji możecie Państwo dzwonić pod wyżej podany numer. Inną formą sponsorowania jest wykupienie całego 10-osobowego stołu. Ceny sponsorowania stołu są różne. Po rezerwacje i więcej informacji prosimy dzwonić do Magdy na numer 773-931-5817. Prosimy pamiętać, że wszelkie donacje można w całości odpisać od podstawy podatku. The Paderewski Symphony Orchestra jest organizacją Not-for-profit.
W imieniu komitetu organizacyjnego PaSO oraz dyrektorów orkiestry Barbary Bilszty i Wojciecha Niewrzoła zapraszam Państwa serdecznie do wspólnej zabawy na balu “Fantom w Operze.”
Z Barbarą Marchwicki rozmawiała Ilona Waksmundzki.
Comments (0)