Kuchnia polska po żydowsku czy kuchnia żydowska po polsku?
Kuchnia polska po żydowsku czy kuchnia żydowska po polsku?
Ze względu na długoletnią wspólną historię Polaków i Żydów również kuchnie tych narodów uległy pewnej asymilacji i adaptacji. Polscy Żydzi zachowali swoje tradycje i religijne nakazy związane ze sposobem przygotowywania potraw, jednak jeżeli chodzi o receptury i przepisy to osiedlając się na naszych ziemiach zaadaptowali polskie produkty i polskie potrawy. Dlatego też wyprawa do restauracji żydowskiej nie jest szokiem dla naszego podniebienia, wręcz przeciwnie zaskoczy nas mnogością znajomych smaków.
Zacznijmy od tego co jest znane i lubiane prawie przez każdego Polaka.
Popularne latkes potato pancakes to nic innego jak nasze placki ziemniaczane, ale tutaj najczęściej podawane ze śmietaną lub apple sauce czyli przecierem jabłkowym. Stuffed cabage lub holishkes to gołąbki z mięsem i ryżem polane sosem pomidorowym. Sweet cabbage soup to nasz kapuśniaczek ze słodkiej kapusty z dodatkiem pomidorów. Blintzes to oczywiście naleśniki nadziewane słodkim serem lub z innymi dodatkami np. grzybkami, szpinakiem itp. Kreplach z kolei to pierożki nadziewane mięsem wołowym lub kurczakiem, gotowane albo podsmażane, a knish to pierogi nadziewane masą ziemniaczaną i pieczone w piekarniku. Innym znajomym smakiem jest challah bread czyli popularna chałka. Słodkie pieczywo o wyglądzie warkocza często również z dodatkiem rodzynek podawane jako french toast, czyli kromki obtaczane w rozbitych jajkach, podsmażane na maśle i posypane cukrem pudrem.
A jakie potrawy nie są tak znane?
Matzah czyli maca to rodzaj cienkiego sucharka pełniącego rolę pieczywa. Przygotowywana jest według tradycyjnych koszernych receptur z mąki pszennej i razowej. Jest dodatkiem do wielu potraw nie tylko w formie cienkich placków, również w formie sproszkowanej (jak polska bułka tarta). I tak najpopularniejsza zupa żydowska (którą powinna umieć gotować każda prawdziwa żydowska gospodyni domowa, podobnie jak nasz rosół z makaronem) matzah (matzo) ball soup to nic innego jak rosół, w którym zamiast makaronu pływają kulki (wyglądają jak bardzo jasne pulpeciki) robione z jajek, oleju i sproszkowanej macy i natki pietruszki. W zależności od restauracji rozmiary kulek macy wahają się od wielkości okrągłej śliwki po większą od piłeczki golfowej.
Jeżeli odwiedzamy resturację lub tylko tradycyjne deli serwujące żydowskie potrawy nie możemy odejść nie spróbowawszy wołowiny. Corned beef, brisket lub pastrami podawane w formie kanapek nie mają sobie równych. Oczywiście najlepsze są w NY, ale Chicago nie może narzekać. Pokrojone na plastry mięso, dużo mięsa, góra mięsa podawane jest w dwóch cienkich kromkach chleba, z musztardą, sałatą i ogórkiem małosolnym lub z sałatą coleslaw (mieszkana białej kapusty, marchewki, cebuli i sosu).
Co jeszcze powinniśmy spróbować? Oczywiście kishe czyli rodzaj wegetariańskiej kiełbaski. Przygotowywanej z mieszanki cebuli, marchewki, selera, sproszkowanej macy, przypraw i pieczonej w piekarniku. Kasha varnishkes jest popularną potrawą będącą mieszanką makaronu kokardki z kaszą gryczaną, podsmażaną cebulką i przyprawami.
Jeżeli mamy ochotę na jakąś inną potrawę bezmięsną proponuję kugel po naszemu zapiekanka w dwóch wersjach na słodko lub z warzywami. Jeżeli wybieramy wersję warzywną będzie to zapiekanka z ziemniaków kapusty, marchewki, sproszkowanej macy, cukini, szpinaku lub sera. Jeżeli wybieramy wersję na słodko najczęściej zostanie podany nam makaron zapieczony z serem, jajkami i mlekiem lub jabłkami lub jeruzalemski kugiel makaron zapiekany z karmelizowanym cukrem i pieprzem. No a skoro jesteśmy przy słodkościach to w ofercie znajdziemy dwa popularne desery tzimmes po polsku cymes. Przygotowywany z marchewki, miodu, rodzynek i innch suszonych owoców oraz cynamonu (pamiętajmy, że cymes może też być podawany z mięsem) i rugelah – to nic innego jak nasze rogaliki z nadzieniem z sera, dżemu, cynamonu, rodzynek, orzechów lub czekolady.
Pamiętajmy!
Wszystko jest kwestią osobistych preferencji i chęci wzbogacenia naszych doznań smakowych.
Życzę smacznego!
SMAQUCH
Kasha varnishkes
1 cup kaszy gryczanej
1 jajko
1 cebula
2 łyżki oleju
2 cups rosołu z kury
makaron kokardki
Sól, pieprz
Kaszę wymieszaj w naczyniu z rozbitym jajkiem, odstaw. Na głębokiej patelni zarumień cebulę na oleju. Dodaj kaszę z jajkiem i podsmaż ciągle mieszając, aż jajko się zetnie, a ziarenka kaszy będą lekko zarumienione. Dodaj rosół, zagotuj, przykryj przykrywką, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż kasza będzie miękka. Ugotuj makaron według przepisu na pudełku. Połącz kaszę z makaronem i przypraw solą i pieprzem.
Comments (0)