Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości
“Żołnierze!
Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej Ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia jej Obywateli.”
Józef Piłsudski
Po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku. Odzyskanie przez Polskę niepodległości nie było, jak wiemy, łatwym i krótkim procesem. Święto odzyskania niepodległości zostało ustanowione 23 kwietnia 1937, ale już 7 lat później Krajowa Rada Narodowa je zniosła. Trzeba było czekać na upadek komunizmu, abyśmy mogli je na nowo świętować. Powróciło na nasze kalendarze w 1989 roku.
Dwa lata przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku zaczęły się zdecydowane kroku w tym kierunku. W listopadzie 1916 roku władze niemieckie i autriackie zagwarantowały powstanie Królestwa Polskiego. Na początku 1917 rozpoczęła swoją działalność Tymczasowa Rada Stanu co oznajmiło światu formalne istnienie nowego Królestwa Polskiego. Na ogłoszenie niepodległości trzeba było czekać jeszcze półtora roku. 7 października 1918 Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski. 11 listopada 1918 oku władza zwierzchnia nad wojskiem została przekazana w ręce Józefa Piłsudskiego, który dzień później został ogłoszony Naczelnym Wodzem.
16 listopada Piłsudski podpisał dokument ogłaszający niepodległość naszej ojczyzny. W swojej pierwszej depeszy do narodu, jako Naczelny Wódz, Piłsudski powiedział:
„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swoim losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.”
Oprac. Siwa
Comments (0)