Dzień origami
Dzień origami
11 listopada – Dzień origami
Spektakularna sztuka składania papieru zwana origami sięga swoją tradycją około 700, kiedy to w Chinach zaczęto robić papierowe ozdoby na różnorakie święta religijne i państwowe, którymi przyozdabiano domy. Jednak to nie Chiny lecz Japonia rozpropagowała i rozwinęła tę sztukę i dziś uważa się ją za jej kolebkę. Oczywiście jak wszystko, co wywodzi sie z kultury Orientu również origami obłożone jest restrykcyjnym ceremoniałem i zasadami.
Z kwadratowej kartki o określonych rozmiarach i grubości, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać (ale można moczyć, by ją uplastycznić) poprzez często dość skomplikowane sekwencje zgięć tworzone są figury przestrzenne. Jedyne co jest dozwolone to wykorzystanie zrobionych z kości narzędzi ułatwiających składanie lub różnego rodzaju klipsów pomagających w precyzyjnym złożeniu lub przytrzymaniu papieru.
Z biegiem czasu origami wykorzystano jako metodę ozdobnego składania listów lub pakowania podarunków w dekoracyjny papier (nadal staramy się przecież pięknie i oryginalnie zapakować prezent), a nawet zaczęto nauczać w szkole, gdyż jak się okazało technika ta może być pomocna w opanowaniu podstawowych zasad geometrii. Po dziś dzień origami jest jedną z popularniejszych rozrywek japońskich dzieci, a sposoby składania żurawia – symbolu szczęścia i życia zna każdy japoński przedszkolak. Zresztą origami jest nie tylko zabawą. Tak jak my przypinamy kolorowe kokardki lub zakładamy branzoletki wspierając jakieś cele lub idee, tak japońskie dzieci składają łańcuch z tysiąca papierowych żurawi upamiętniający Sadako Sasaki i ofiary Hiroszimy. Origami stało się też podstawą do opracowania poważnych teorii matematycznych. Toshikazu Kawasaki, który wykreował geometrycznie innowacyjne papierowe modele i nazwany jest ojcem róży origami (wymyślił sposób jej złożenia) sformułował przy okazji teorie matematyczne oparte na technikach zgięć kwadratowej kartki.
W tym dniu stańmy się więc adeptami tradycyjnej japońskiej techniki. Być może zadziwimy wszystkich naszymi zdolnościami manualnymi i przy najbliższej okazji pięknie zapakujemy prezent, albo nareszcie zrozumiemy skomplikowane teorie geometryczne.
IB
Comments (0)