Przedszkole polskie czy amerykańskie
Przedszkole polskie czy amerykańskie
„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”
Św. Jan Paweł II
Często spotykam się z osobami, które stoją przed dylematem, do którego przedszkola zapisać dziecko. Biją się z myślami, czy lepsze będzie przedszkole amerykańskie, gdzie od początku dziecko będzie miało kontakt z językiem angielskim. Czy może wybrać przedszkole polskie, gdzie nauczy się polskiej kultury, tradycji i języka. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jaki wybór będzie bardziej trafny?
Rozwój mowy dziecka zaczyna się już w momencie urodzenia. Na początku są to pojedyncze dźwięki, guganie, gaworzenie… Między 2 a 3 rokiem życia następuje rozkwit mowy dziecka. Dziecko zaczyna budować zdania. Na początku są to proste zdania składające się jedynie z dwóch, trzech wyrazów. Potem są to już wypowiedzi dłuższe 4–5 wyrazowe. Następnie pełne długie zdania, towarzyszące przemyśleniom i spostrzeżeniom dziecka. Okres ten przypada na wiek przedszkolny. Jest to najlepszy okres by oprócz nauki języka angielskiego (mówię tu o prostych wyrazach, piosenkach, wierszach w tym języku) wpoić dziecku mowę ojczystą. W tym wieku umysł dziecka jest bardzo chłonny i nauka dwóch języków jest jak najbardziej wskazana. Dziecko 5-6-letnie idące do szkoły amerykańskiej będzie wtedy już świetnie władać językiem polskim i znać podstawy języka angielskiego tak, aby dalej kształcić ten język w szkole podstawowej. W tym wieku przyjdzie mu bardzo łatwo, bowiem język ten jest o wiele prostszy od naszego języka ojczystego, a ponadto wszystko, co otacza dziecko – telewizja, radio, społeczność sprzyja rozwojowi nauki tego języka. Zauważam, że nauki języka polskiego nie powinniśmy zaprzestać po okresie przedszkolnym. Bardzo ważne jest, aby kontynuować ją w polskich sobotnich szkołach.
Przeprowadzono mnóstwo badań, które jednoznacznie stwierdzają, że warunkiem prawidłowego rozwoju dzieci, powodzenia w szkole, poczucia przynależności i tożsamości dziecka, jest właśnie nauka języka ojczystego rodziców dziecka. Dzieci, które potrafią porozumieć się z rodzicami w ich języku, sprawiają o wiele mniej trudności. Rodzice są wtedy w stanie w pełni przekazać dzieciom swe wymagania, emocje i spełnić potrzeby dziecka. Jednak do tego by podtrzymywać mowę ojczystą w rodzinie jest potrzebna pełna świadomość rodziców.
Oprócz języka należy również zwrócić uwagę na aspekt tradycji i kultury. Tradycje zajmują znaczące miejsce w życiu każdego człowieka. Dla każdego z nas ważne jest spędzanie Wigilii przy rodzinnym stole i opłatku, stworzenie domu rodzinnego w ślad naszych domów, w których dorastaliśmy. Oprócz tego co sami jesteśmy w stanie przekazać naszym dzieciom ogromną rolę odgrywa właśnie polskie przedszkole. Każdy rodzic ma pewien ograniczony czas, który spędza z własnym dzieckiem, a właśnie w przedszkolu dziecko przebywa przez cały dzień. To tu powinno uczyć się kultury i tradycji kraju, z którego się wywodzi. Te tradycje w przyszłości dzieci będą zabierać do swoich własnych domów.
Nasz przedszkolny kalendarz obejmuje mnóstwo polskich tradycji, zwyczajów, świąt. Nasze dzieci poznają naszą polską kulturę już poprzez samo przygotowywanie się do pewnych obchodów i pokazów. Przy tym wszystkim oczywiście świetnie się bawią, co sprawia, że chętnie chcą w tym uczestniczyć i nieświadomie chłoną wiedzę o swojej Ojczyźnie.
Do naszych podstawowych świąt, prac i obchodów kalendarzowych wchodzą między innymi: w okresie jesiennym spacery, zbieranie kolorowych liści i nauka o polskich lasach, drzewach, darach lasu i jego mieszkańcach. Zimą polskie Jasełka, kolędowanie i kolacja przy choince, opłatku, jak i spotkanie z samym Świętym Mikołajem. Przedstawienie dla Babci i Dziadka, z reguły z krakowiakami, polonezami oraz inną muzyką folk. Wiosną oczywiście Wielkanoc z kolorowaniem jaj, koszyczkiem, barankiem. Latem spotkania i przedstawienia dla rodzicow z okazji dnia Mamy i Taty. Dzień Dziecka, w który urządzamy piknik, zabawy, spotkanie z klaunem lub Myszką Mini…. można by wyliczać co jeszcze. Oczywiście są to fundamenty do przekazania dzieciom piękna polskiej muzyki, wierszy, bajek, tradycji, tańców, zabaw…. a przy tym do zmobilizowania ich do wykonywania różnorodnych prac plastyczno–technicznych, wiażących się z naszymi tradycjami. My Polacy mamy bardzo kolorową kulturę i piękną historię, a więc pomysłów i okazji jest nieskończoność.
W tym wszystkim nie zapominamy o tym, że dzieci nasze mieszkają w innym kraju, w kraju wielokulturowym. Staramy się dać im możliwość identyfikacji z ich społecznością, a więc oprócz kultywowania naszych tradycji i zwyczajów, otwieramy im świat pokazując różnice kultur, obchody w innych społecznościach, takie jak Hannukah, Cinco De Mayo, Thanksgiving, chiński nowy rok… Chcemy, aby nasze dzieci były w ten sposób obywatelami świata i poszerzały swoje horyzonty.
Moim zdaniem, jako pedagoga i mamy, te kilka pierwszych lat powinniśmy nie zapominając o języku angielskim, poświęcić na naukę i rozwój mowy ojczystej. To w przyszłości zaowocuje i poszerzy naszym dzieciom horyzonty otwierając szerokie możliwości, a jednocześnie pozwoli dzieciom na poznanie kim są i skąd się wywodzą, bo człowiek znający swój kraj, kulturę i tradycje jest człowiekiem bogatym i wartościowym.
Beata Roszkowski Mama i Pedagog Dyrektor Przedszkoli Happy Kids 7622 W Bemont i 5815 W Irving Park w Chicago 773-625-5437, 773-427-5437 www.HappyKidsPreschool.org
Comments (0)