5 najważniejszych badań dla kobiet
5 najważniejszych badań dla kobiet
Te typowo kobiece badania nie są bolesne, a korzyść z nich jest olbrzymia. Dzięki nim bedziesz spokojnie spać, bo choroba cię nie zaskoczy. Upewnij się czy jesteś zdrowa. Zawsze lepiej jest wiedzieć co „w trawie piszczy”. A jeśli okaże się, że badania odkryły nieprawidłowości, będziesz się cieszyć, że masz wystarczająco czasu na leczenie. Że nie odkryto choroby zbyt późno, aby ją leczyć. Zadbaj o siebie!
Badanie ginekologiczne
Służy ocenie stanu narządów rodnych. Wykrywa nieprawidłowości w ich budowie oraz niektóre schorzenia, np. mięśniaki, nadżerkę, tyłozgięcie macicy.
Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy – po ukończeniu 18. roku życia. Ale są sytuacje, kiedy powinnaś to zrobić wcześniej. Pójdź do ginekologa, jeśli skończyłaś 15 lat, a wciąż nie masz miesiączki, dokuczają ci upławy lub rozpoczęłaś już współżycie. Powtarzaj badanie co 2 lata, po 40. roku życia – raz w roku.
USG dopochwowe
Pozwala wykryć te zmiany w narządach rodnych, których nie da się stwierdzić w rutynowym badaniu ginekologicznym. Wykrywa się dzięki niemu nowotwory jajników, trzonu macicy, torbiele, mięśniaki.
Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy zrób je ok. 30. roku życia, a następnie powtarzaj co 3 lata. W okresie menopauzy, a także po niej powinnaś USG dopochwowe powtarzać co rok.
Cytologia
Umożliwia wczesne wykrycie raka szyjki macicy, czyli wtedy, gdy jest całkowicie wyleczalny. Stwierdza też takie zmiany w szyjce, które dopiero mogą zmienić się w nowotworowe.
Kiedy je wykonać
Po raz pierwszy cytologię trzeba zrobić po ukończeniu 18. roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu życia seksualnego. Potem powtarzaj badanie co roku. Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, lekarz może ci zlecić wykonywanie cytologii nawet co pół roku. Najlepiej robić cytologię pomiędzy 11. a 23. dniem cyklu.
USG piersi
Pozwala na wykrycie zmian w piersiach (rak, torbiele, łagodne guzki), zwłaszcza u młodych kobiet. Tkanka gruczołowa piersi jest u nich bardzo gęsta i mammografia często nie pozwala na jednoznaczną interpretację wyników badania.
Kiedy je wykonać
Pierwsze USG zrób po 20. roku życia, ale nie później niż przed ukończeniem 25 lat. Kolejne co 5 lat. Jeśli w twojej rodzinie były przypadki raka piersi lub gdy bierzesz pigułki antykoncepcyjne, badanie powinnaś wykonywać co rok.
Mammografia
Służy wykrywaniu zmian w piersiach, tak jak USG. Piersi prześwietlane są promieniami rentgenowskimi. W tym celu opiera się je na płytce aparatu i dociska drugą płytką.
Kiedy je wykonać
Pierwszą mammografię należy zrobić po skończeniu 40 lat, a potem powtarzać co dwa lata. Po 50. roku życia wykonuj ją co rok. Jeśli twoje bliskie krewne miały raka piersi, zrób mammografię po skończeniu 35 lat.
(jj)
Comments (0)