Jak nie zostać „świątecznym” bankrutem
Jak nie zostać „świątecznym” bankrutem
Grudzień to miesiąc, w którym wydajemy najwięcej – nie tylko, aby przygotować 12 potraw na kolację wigilijną, ale także wydajemy na ozdoby świąteczne, wyjścia ze znajomymi, przyjęcia świąteczne i oczywiście na prezenty… Oto kilka naszych porad jak przetrwać okres świąteczny bez bankructwa!
• Plan budżetu
Zaplanuj ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na prezenty i na bieżąco kontroluj ile wydajesz. Trzymaj się swojego budżetu.
• Lista prezentów
Usiądź z kartką i zaplanuj komu kupisz prezent i czym chcesz obdarować daną osobę. Oszacuj, ile wydasz na prezenty dla osób na kartce, być może będzie trzeba zredukować listę obdarowywanych osób.
• Sprawdź konta
Jeśli często płacisz kartami kredytowymi, to być może uzbierałeś w ciągu roku pokaźną liczbę punktów, które bedziesz mógł zamienić na gotówkę lub przelać na kartę i tym samym wykorzystać na prezenty.
• Zakupy online
Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych i nie tylko dlatego, aby zaoszczędzić czas na chodzenie po sklepach. Kupując online zaoszczędzisz na paliwie, czasie i zdrowiu – stanie w kolejkach przyprawia wiele osób o nerwicę.
• Amazon.com, eBay.com, Zappos.com
To tylko kilka stron, na których można znaleźć niemal wszystko i po atrakcyjnych cenach. Nie daj się wciągnąć w wir biegania po centrach handlowych. A jeśli już zdecydujesz się na wycieczkę do sklepu, zaplanuj czas w sklepie – powienien być jak najkrótszy – wejdź, kup to, co potrzebujesz i wyjdź. Nie chodź od półki do półki, bo zamiast wyjść z dwoma rzeczami zakupisz dwadzieścia.
• Zachowaj paragony
W Ameryce można wszystko kupić i wszystko oddać, dlatego nie wyrzucaj paragonów i pamiętaj, w jakim sklepie co kupiłeś.
• Nie kupuj na ostatnią chwilę
Największy błąd – iść na zakupy dzień lub dwa przed świętami – multum ludzi w sklepach, milowe kolejki do kasy, przebrany towar na półkach, złość, nerwy i brak chęci na zakupy – wchodzisz do sklepu, bierzesz pierwszy lepszy produkt, nie patrzysz na cenę, bo chcesz jak najszybciej wyjść ze sklepu – przepłacasz i to dość słono. Zaplanuj zakupy już na początek grudnia.
• Facebook twoim przyjacielem
I tak zaglądasz na niego co godzinę, sprawdź, czy twoje ulubione firmy nie reklamują się na nim ze specjalnymi ofertami świątecznymi, poszukaj okazji wśród informacji od znajomych. Jeśli już marnujesz swój czas na Facebooka to chociaż wynieś z niego jakieś korzyści.
• Sprawdzaj i porównuj
Tylko robiąc zakupy z głową zaoszczędzisz, a co to oznacza? Porównuj ceny. Ściągnij aplikację na telefon, za pomocą której będziesz mógł skanować ceny i porównywać z innymi. W ten sposób nie przepłacisz. Tylko pamiętaj – czasami dolar różnicy między jednym a drugim sklepem nie jest tak bardzo istotny jeśli musisz wydać na dojazd dużo więcej. Przykładowe aplikacje, z których możesz korzystać przy porównywaniu cen to RedLaser, ShopSavvy, Smoopa.
• Rozmowa z rodziną
Zanim wybiegniesz z domu na zakupy, spotkaj się z rodziną i porozmawiajcie o przygotowaniach i prezentach. Zawsze można zrobić losowanie kto komu kupuje prezent, można ograniczyć się tylko do prezentów dla dzieci, albo ustalić kwotę, do jakiej kupujecie sobie prezenty.
• Własnoręcznie robione prezenty
Nie sam prezent powinien cieszyć, a to, że otrzymujemy go od osoby, która jest nam bliska. Jeśli masz zdolności artystyczne i głowę pełną pomysłów zawsze sam/a możecie przygotować jakiś upominek dla bliskiej osoby. Może to być ciekawa ozdoba na choinkę, coś z robótek ręcznych, album ze zdjęciami ze wspólnych wakacji. Rusz głową, a z pewnością coś wymyślisz.
• Święta to nie tylko prezenty
A kto powiedział, że zawsze musisz coś kupić idąc w gości? Święta to okres wspólnego spędzania czasu, rozmów, po prostu bycia razem i tak też powinniśmy je spędzać. Prezenty są na drugim planie i nie zawsze każdy od nas ich oczekuje…
ms
Comments (0)