Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Parafie Św. Ferdynanda i Św. Władysława, już po raz III zorganizowały Polonijny Orszak Trzech Króli w dniu 3 stycznia 2016 roku. Warto odnotowywać to wydarzenie, bowiem, należą do historyczno-religijnych wydarzeń Polonii.
III Polonijny Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Św. Ferdynanda o 10:15. której przewodniczył Ks. Biskup John Manz w asyście Ks. Zdzisława Torby – Proboszcza i Celebransów: Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, który wygłosił piękną homilię, Ks. Michał Wyrzykowski i Dk. Paweł Barwikowski. Dary ofiarne do ołtarza zanieśli królowie z teatru „Rzepicha”.
Po błogosławieństwie wierni zostali zaproszeni do wzięcia udziału w III Polonijnym Orszaku Trzech Króli, a więc w manifestacji Wiary na ulicach Chicago. Przed kościołem na wiernych czekała platforma, na której odbywały się Jasełka przedstawiane przez teatr „Rzepicha” pod kierunkiem i do scenariusza realizatorki relacji. Grupa muzyczna „Diakonia” śpiewała kolędy, z Cecylią Jabłońską na czele. Oprócz organów grała kapela współpracująca z teatrem „Rzepicha” pod kierunkiem Stanisława Kreta w składzie: 2 saksofony, akordeon, perkusja, byli to: Edward Smoleń, Adam Krupa, Kazimierz Mikulec.
Orszak wyruszył o godz.11:30 z pod kościoła Św. Ferdynanda, na jego czele trzej królowie na koniach, kobiety, mężczyźni, dzieci w strojach regionalnych, ułani, żołnierze, polonijne organizacje patriotyczne, niosące flagi i transparenty, księżą, siostry zakonne i całe rodziny.
Po drodze , wierni obejrzeli opowieść o czwartym królu Artabanie, mędrcu z gór perskich, który badał pisma o przyjściu na świat Króla nad Królami. Kiedy bracia – magowie zaprosili go do wspólnej podróży, ani chwili się nie zawahał z podjęciem decyzji, cały swój majątek zamienił na najdroższe klejnoty; szafir, rubin i perłę, które chciał podarować Nowo narodzonemu Królowi. W trakcie podróży rozdaje klejnoty napotkanym na swojej drodze potrzebującym; choremu mężczyźnie, kobiecie z niemowlęciem uciekającą do Egiptu przed żołnierzami Heroda, małżeństwu, co pożar straciło ich dorobek życia. Kiedy przychodzi na umówione wzgórze, z którego mieli wyruszyć Kacper, Melchior, Baltazar i On Artaban w poszukiwaniu Króla, okazuje się, że jest spóźniony, odnajduje pozostawioną kartkę, że mędrcy już odjechali. Dzięki Wiarze, Nadziei i Miłości na końcu swojej podróży przybywa do stajenki, gdzie czeka na niego Bóg.
W Jasełkach przewijał się ważny temat kruchości życia i sprawiedliwości jaką jest śmierć Heroda. Nie pomogło złoto, bogactwa, zamki ani pałace, Herod musiał ponieść karę za swoje niecne czyny. No właśnie, chciałoby się zapytać, kiedy wreszcie „możnowładcy” tego świata opamiętają się, przestaną gnębić ludzi, zanim odbiorą zasłużoną karę z rąk śmierci ?…
Przed kościołem Św. Władysława w stajence z Dzieciątkiem i Józefem czekała śliczna Maria. Uczniowie klasy 4 Polskiej Katolickiej szkoły im. Św. Ferdynanda przygotowani przez Panie nauczycielki: Małgorzatę Zukowską i Teresę Sęk, wystawili obrazek z pastuszkami, do nich przyszli królowie i wszyscy wykonawcy „Jasełek” na trasie, z Artabanem, który nie miał co ofiarować Jezusowi, ponieważ rozdał swoje dary po drodze. Podszedł do Dzieciątka i wtedy usłyszał głos: „Powiadam ci, że jesteś moim prawdziwym przyjacielem, Jestem Twoim Bogiem, Jestem w ramionach mojej matki. Przyjmij mnie!”. „Byłem głodny, a dałeś mi jeść, Byłem spragniony – dałeś mi pić, Byłem chory – opatrzyłeś mnie, Byłem nagi, a mnie przyodziałeś, Byłem bez dachu nad głową, a udzieliłeś mi schronienia.” Wtedy Artaban pyta: „Ach. Mój Panie! Czym ja Ciebie kiedy karmił i poił? Ja przecież całe życie poświęciłem na szukanie Twej Osoby, lecz oblicza Twego nie widziałem i w niczym ci nie usłużyłem.” – „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, mnie uczyniłeś. Zapamiętaj też prawdę, że kto mnie szuka, ten mnie znajduje.”- odpowiada Artabanowi Bóg, a Maryja potwierdza: Artabanie. „Znalazłeś prawdziwego Boga”.
W roli Artabana wystąpił Roman Klecha, Wiara i Maryja – Anna Jarosz. Miłość – Marzena Klecha, Nadzieja – Nicola Leśniak, Anioł – Teresa Grzasko. Chory – Zbigniew Gardacki, Ewa i kobieta z dzieckiem – Teresa Leśniak, Adam i mężczyzna – Antoni Bosak, Kobieta – Marta Szypta, Królowie: Kwvin Ruła, Mateusz Szczypta, Emilia Tatarczuch, Herod – Jan Zbroja, Marszałek – Krzysztof Wąsik, Śmierć – Maria Lipska, Diabeł – Jacek Kocol.
Maryja ze szkoły św. Ferdynanda pięknie podziękowała wszystkim za przybycie. Proboszcz parafii Św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba podziękował wszystkim, którzy przyczynili się, aby odbył się III Polonijny Orszak, na długiej liście znaleźli się; Patroni medialni: Radio Deon, Polvision, Radio Maryja. Sponsorzy: Montrose Deli, Gene’s Sausage, Larmie Bakery, Lowell Foods oraz Joe Sitko Farm. Polska Szkoła. Św. Ferdynanda, Zespół „Polonia, który przyszedł w strojach regionalnych, teatr ”Rzepicha”. Ks. Marek Janowski zaprosił wszystkich na ciepły poczęstunek. Obaj proboszcze na zakończenie udzielili zebranym błogosławieństwa. Orszak zakończył się Msz Świętą w parafii Św. Władysława, której przewodniczył Ks. Robert Fedek delegat arcybiskupa Cupicha d/s Polonii w asyście o. Proboszcza Marka Janowskiego.
Alina Szymczyk
[justified_image_grid flickr_user=133473628@N07 flickr_photoset=72157660899505624]
Comments (0)