Ostrzeżenie: poniższy tekst może spowodować …
Ostrzeżenie: poniższy tekst może spowodować …
Ostrzeżenie: poniższy tekst może spowodować niekontrolowane ziewanie!
Czym jest ziewanie?
Według neurologów to czynność obejmująca prawie każde stworzenie (nawet ryby to robią) i sięgająca początków ewolucji. Jest odruchem zaraźliwym i niekontrolowanym, który ujawnia się już podczas życia płodowego. Według jednej z teorii związane jest z popędem naśladowczym odpowiedzialnym również za uczenie się za pomocą imitacji, np. języka. Gdy ziewamy, dochodzi do wymiany gazowej we wszystkich pęcherzykach płucnych.
Jakie są przyczyny ziewania?
Przyczyn ziewania może być kilka np. zmęczenie i znudzenie, senność lub wahania temperatury. Jeżeli temperatura otoczenia zbliża się do temperatury naszego ciała lub spada poniżej 20 stopni Celsjusza ziewamy mniej.
Ziewamy, by wyrównać temperaturę naszego mózgu lub gdy jesteśmy zdenerwowani np. przed zawodami sportowymi, by przygotować nasz mózg przed wysiłkiem lub walką.
Czynność ziewania może być także elementem łączącym, kiedy ziewamy w czyimś towarzystwie niekoniecznie musi to oznaczać, że jesteśmy znudzeni, może to świadczyć o naszym zrelaksowaniu, wyluzowaniu i poczuciu swobody.
Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
Jeżeli ktoś w naszej obecności ziewa my również, nie dlatego, że go kopiujemy lecz dlatego, że przyłączamy się do tego rytuału. I wcale nie musimy być w pobliżu tej osoby. Wystarczy, że oglądamy zdjęcia ziewających. Nie musimy też widzieć całej twarzy, wystarczy, że widzimy tylko oczy ziewających. Zdarzyć się to nawet może, gdy tylko czytamy o ziewaniu lub rozmawiamy przez telefon z osobą, która ziewa!!! Po prostu to jest silniejsze od nas.
Kiedy ziewanie nie jest zaraźliwe?
Ziewaniem nie możemy się zarazić, gdy przyłożymy do czoła zimny kompres (co wspiera teorię o chłodzeniu mózgu). Również małe dzieci (do 4 lat) i osoby autystyczne nie zarażają się ziewaniem. Związane jest to z ich zdolnością do empatii i prawidłowego odczytania uczuć.
Kiedy ziewamy zbyt często?
Osoby chore na stwardnienie rozsiane (multiple sclerosis) oraz po udarze mózgu nadmiernie ziewają. Według naukowców przyczyną może być wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu.
Dlaczego ziewanie ma wymiar duchowy?
W niektórych kulturach uwalnianie elementów dobra np. duszy i „łykanie” zła (np. złe duchy) odbywało się przez otwarte podczas ziewania usta. Dlatego zasłanianie ich podczas tej czynności było tak ważne. Egzorcyści wierzyli również, że za pomocą ziewania demony i złe duchy opuszczają nawiedzone ciało.
IB
Comments (0)