Bananowy raj
Bananowy raj
Statystyczny Polak podobno zjada około 7 kilogramów bananów rocznie. Raczymy się nimi na drugie śniadanie, dzieciom pakujemy do plecaków, zabieramy ze sobą na biwaki, przejażdżki i wyprawy rowerowe.
Banany to skarbnica witamin i minerałów. Każdy borykający się z nadciśnieniem powinien się z nimi zaprzyjaźnić. W jednym bananie jest aż około 360mg potasu – pierwiastka obniżającego ciśnienie tętnicze.
Jego zdrowotne właściwości zostały odkryte już 7000 lat temu w Malezji, bo tam też banan miał swój początek. Stamtąd powędrował do Indii, aby w końcu na stałe zadomowić się na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Dzisiaj uprawiane są prawie na każdym kontynencie.
W niektórych krajach banan ma szczególne znaczenie. W Birmie banany wraz z kokosami oferowane są podczas modliw w hołdzie dla Buddy. Wśród wyznawców hinduizmu, wraz z mango, banan jest kojarzony jako symbol rozrodczy. W Tajlandii banany są integralną częścią weselnych biesiad oraz dekoracji domów nowożeńców.
Banany naturalnie są lekko radioaktywne ze względu na wysoki poziom potasu oraz izotopu potas40, który jest częścią potasu.
Banany poprawiają nastrój i pomagają przezwyciężyć chandrę, dzięki zawartej w nich serotoninie, potocznie nazywanej hormonem szczęścia.
Zalecane jest ich spożywanie przed wysiłkiem fizycznym, gdyż dostarczają organizmowi ekstra dawkę energii, podtrzymują poziom cukru we krwi oraz chronią przed kurczami mięśni.
Banan zawiera wszystkie najważniejsze witaminy – A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Oprócz potasu, nie brakuje w nich również wapnia, fosforu i magnezu.
Naukowcy twierdzą, że banany mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu nerek. Również osoby walczące z wrzodami nie powinny od nich stronić. Banany powodują rozrost komórek błony śluzowej żołądka, pobudzają wydzielanie śluzu, który odpowiada za warstwę ochronną żołądka. Zawierają inhibitory proteazy odpowiadające za niszczenie bakterii przyczyniającej się do powstawania choroby wrzodowej.
Cukrzyku!
Banan nie jest dla ciebie najlepszym owocem do spożycia ze względu na
wysoką zawartość cukru, chyba że jesz go jeszcze w połowie zielonego!
Od lat krążą opowieści na temat “cudów” znajdujących się w końcówce banana. Od pasożytów poprzez larwy pająków a na jadzie wężów kończąc. Bzudry! Znawcy tematu twierdzą, że nic dziwnego w końcówkach bananów nie zamieszkuje! Banany natomiast definitywnie trzeba myć ze względu na to iż podczas ich obierania zanieczyszczenia znajdujące się na skórce przedostają się na miąższ owocu.
Jeśli chcesz użyć banany w pieczeniu lub w musach najlepiej wybieraj te mocno dojrzałe – już z ciemnymi plamkami na skórce. Do gotowania wybieraj te lekko dojrzałe. Jeśli chcesz przyspieszyć dojrzewanie bananów, włóż je na 24 do 48 godzin do papierowej torebki i pozostaw w temperaturze pokojowej.
Plantany a banany – Otóż plantany zawierają mniej skrobi i są mniej słodkie, mają grubszą skórę niż banan i spożywane są raczej gotowane a nie surowe.
Przepis
Bananowiec z orzechami
1 1/4 cup’a mąki
1 łyżeczka sody do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
2 jajka
1/2 łyżeczki wanilii
1/2 cup’a masła, niesolonego
1 cup cukru
4 banany, bardzo dojrzałe, rozgniecione na papkę
3/4 cup orzechów włoskich, pokrojonych na małe kawałki
1 łyżka masła
• Rozgrzej piekarnik do 350F.
• Przesiej mąkę, sodę oraz sól do miski.
• Ubij jajka z wanilią (nie na stojącą pianę, zachowaj konsystencję wodną).
• 1 łyżką masła wysmaruj formę na chleb (rozmiar 9 na 5 cali; wysokość 3 cale).
• Zmiksuj masło wraz z cukrem.
• Do masła i cukru dodaj ubite jajka z wanilią. Miksuj aż do połączenia składników.
• Cały czas miksując dodaj papkę bananową.
• Do powyższej mikstury cały czas mieszając dodawaj łyżką mąkę, a potem orzechy.
• Piecz około 50-60 minut.
Uwaga!
1. Masło i jaja muszą być w pokojowej temperaturze.
2. Bananowiec najlepiej smakuje na drugi dzień. Po wyjęciu z piekarnika i foremki, zawiń chlebek w plastikową folię.
(jj)
Comments (0)