Chicago Board of Trade Building
Chicago Board of Trade Building
Chicago Board of Trade Building
141 W. Jackson Boulevard
Jeżeli wybieracie się na wycieczkę samochodową do śródmieścia – The Loop koniecznie odwiedźcie dystrykt finansowy mieszczący się u zbiegu ulic Jackson Blvd. i LaSalle. Znajdują się tam liczne budynki instytucji finansowych między innymi: giełdy rolniczej i banków rezerw federalnych (Chicago Board of Trade Building, Continental Illinois National Bank and Trust Company, Federal Reserve Bank of Chicago).
Dzięki nim to miejsce wygląda jak wycięte z przedwojennej pocztówki. Fascynuje nie tylko znawców historii, ale też wielkich producentów filmowych. To tutaj kręcono zdjęcia do takich hollywoodzkich hitów jak „Batman Begins”, „The Dark Knight”, „The Untouchables”, „Public Enemies” czy „Road to Perdition”. Młode pary często robią sobie nostalgiczne sesje zdjęciowe stylizowane na lata prosperity Al’a Capone, gangów i mafiozów, a turyści z zadartymi głowami podziwiają najwyższy niegdyś wieżowiec centrum. Tutaj również możemy obejrzeć jeden z najpiękniejszych budynków międzywojennej architektury drapaczy chmur – Chicago Board of Trade Building.
Aby w pełni docenić spektakularność i splendor budowli proponuję jechać ulicą LaSalle, wtedy będziemy mijać kolejne monstrualne budowle, aż na końcu naszej trasy naszym zdumionym oczom ukaże się monumentalny, strzelisty zabytek chicagowskiej architektury oraz sztandarowy przykład popularnego w latach 20-40 stylu w sztuce – art deco. Wąski budynek zamykający ulicę LaSalle przypomina nam o latach świetności, oryginalności oraz fascynacji geometrycznością brył i nowoczesnością oraz precyzją detali i zdobień budowniczych chicagowskiego downtown. Szczyt budynku, dach w kształcie piramidy, wieńczy spoglądająca na nas statua Ceres bogini ziarna i płodów, kilka pięter niżej z kolei znajduje się zegar z orłem otoczony figurami Egipcjanina trzymającego wiązkę kłosów zboża oraz rdzennego mieszkańca Ameryki trzymającego wiązkę kukurydzy. Pozostałe zwłaszcza dolne piętra fasady budynku ozdobione są ornamentyką z motywami rolniczymi. Ale nie tylko zewnętrzny wygląd nawiązuje do pięknego art-deco, również wnętrze budynku jest przykładem ówczesnego geniuszu architektonicznego. Lobby to kombinacja ciemnego marmuru, złotych elementów metalowych oraz szkła. Całość dopełniają typowe motywy roślinne. Poza tym z lewej strony budynku, na małym placyku, stoją dwie rzeźby będące alegorycznym przedstawieniem Przemysłu i Rolnictwa. Pozostałe budynki wchodzące w skład konglomeratu dystryktu finansowego to znajdujący się po lewej Continental Illinois National Bank and Trust Company oraz Federal Reserve Bank of Chicago, bliźniaczy budynek po prawej. One również zwracają uwagę swym wyglądem, choć styl w jakim je zbudowano przypomina ten klasyczny, ale warto zwrócić uwagę na zdobienia elewacji i drzwi.
Oprócz tego w banku rezerw federalnych mieści się Muzeum Pieniędzy – darmowe, otwarte cały rok z wyjątkiem świąt bankowych – znane między innymi z tego, że można wyjść z niego z woreczkiem zmielonych pieniędzy. Tak więc bogatsi o te architektoniczno-fisklane doświadczenia możemy zacząć planować następną wyprawę odkrywająca zakątki naszego pięknego miasta.
IB
Comments (0)