Życiodajne przyprawy
Życiodajne przyprawy
Jeżeli jedynymi przyprawami jakie używasz w kuchni są sól i pieprz tracisz wiele z walorów smakowych potraw, a poza tym nie wykorzystujesz okazji na zdrowsze i dłuższe życie.
Już starożytni Chińczycy wykorzystywali lecznicze właściwości przypraw. Dziś naukowcy i dietetycy uświadamiają nam, że zawartość naszych półek z przyprawami może być też małą domową apteczką wspomagającą walkę z chorobami i schorzeniami. Przyprawy nie tylko poprawiają smak dań, ale też wydłużają nasze życie i polepszają jego jakość.
Chili i pieprz cayenne
Kapsaicyna odpowiada za ostry smak chili, ale także za jej właściwości drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe (wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych). Oprócz tego drażni błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie. Ponadto ma działanie antyrakowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, wspomaga układ krążenia, stymuluje pracę układu pokarmowego i przeciwdziała wrzodom żołądka, zwiększa odporność na przeziębienia oraz wspomaga utratę wagi.
Cynamon
Cynamon nie tylko jest antyoksydantem, ale także powstrzymuje rozwój pleśni, bakterii i drożdżaków. Powstrzymuje choroby naczyniowo-sercowe, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi oraz obniża zły cholesterol. Lista benefitów jest długa, dlatego wymieńmy te najważniejsze: działa antynowotworowo, dezynfekująco, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, wzmaga apetyt, poprawia ukrwienie narządów i dopływ krwi do mózgu, jest afrodyzjakiem (działa głównie na kobiety), przyspiesza przemianę materii i trawienie, poprawia pracę nerek, rozgrzewa, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomaga krzepnięcie krwi, zapobiega bólom stawów, przynosi ulgę podczas migreny, odpręża, walczy z trądzikiem, częściowo pomaga w walce z Parkinsonem i Alzheimerem. Nie można jednak przesadzić gdyż cynamon w nadmiarze może przyczynić się do uszkodzenia nerek i wątroby. Cynamonu powinny unikać osoby z chorobami wrzodowymi przewodu pokarmowego i skłonnościami do krwotoków.
Imbir
Jeżeli czujemy nudności powinniśmy koniecznie sięgnąć po imbir, gdyż jego aktywny składnik gingerol łagodzi objawy choroby lokomocyjnej, mdłości i nudności podczas ciąży. Poza tym stymuluje przepływ krwi poprawia krążenie i jest ulgą w bólu. Używany jest w medycynie już od ponad 2000 lat by poprawić proces trawienia, łagodzić bóle zębów (dezynfekuje jamę ustną) i żołądka, wzmóc apetyt, przynieść ulgę w kaszlu, nieżytach gardła i oskrzeli, przeziębieniach i obniżyć poziom cholesterolu.
Kurkuma
Kurkumina – aktywny składnik tej przyprawy, ma działanie przeciwzapalne, a także jest skuteczna w walce z chorobą Crohna, wrzodowym zapaleniu okrężnicy, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie serca, Alzheimera. Zmniejsza też zachorowalność na raka, zwłaszcza układu pokarmowego. Stosuje się go w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego: uczucie pełności, wzdęcia i zaparcia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem żółci i niedrożnością dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, w stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych oraz w pooperacyjnym zastoju żółci.
IB
Comments (0)