Doktor Karol Gutowski – kuluary chirurgii plastycznej
Doktor Karol Gutowski – kuluary chirurgii plastycznej
„Zanim polecę jakiś zabieg pacjentowi staram się wybrać ten, który będzie dostosowany do jego indywidualnego przypadku i zadowoli jego oczekiwanie względem zmian”.
Rozmowa z doktorem Karolem Gutowskim –
chirurgiem plastycznym Chicago Cosmetic Institute
Czy w dzisiejszych trudnych ekonomicznie czasach, można rzec czasach kryzysu jest zapotrzebowanie na usługi oferowane przez chirurgię plastyczną?
Ponieważ chirurgia plastyczna to nie tylko zabiegi kosmetyczne, ale także zabiegi polegające na rekonstrukcji, zwłaszcza mam tu na myśli rekonstrukcje powypadkowe, usługi chirurgów plastycznych są jak najbardziej pożądane. Naszą specjalnością są przecież rekonstrukcje połamanych kości twarzy, drobnych kości palców i dłoni, uszkodzonych lub pokiereszowanych kończyn górnych i dolnych oraz wszelkiego typu zabiegi przyspieszające proces leczenia skomplikowanych i kompleksowych ran i uszkodzeń ciała. Bardzo często jest to praca zespołowa, gdyż współpracujemy także z chirurgami urazowymi, ortopedami oraz neurochirurgami by kompleksowo i najskuteczniej pomóc pacjentowi.
Z jakimi problemami zgłaszają się do Pana gabinetu kobiety?
Patrząc z perspektywy tak popularnej ostatnio medycyny estetycznej pacjentki zgłaszają się głównie, by poprawić defekty urody oraz wygląd następujących części ciała:
Brzucha –
tutaj głównie niezadowolone są z obwisłej skóry oraz niepożądanego nadmiaru wałeczków tłuszczu w tym miejscu. Aby im pomóc możemy wykonać liposukcję, która często nie wymaga nawet uśpienia lub abdominoplastykę (tummy tuck).
Piersi –
najczęstsze problemy to za małe, za duże, nierównej wielkości lub zwiotczałe i obwisłe piersi. Aby temu zaradzić nasz gabinet poleca całą gamę zabiegów.
Twarz –
zgłaszające się do nas pacjentki chcą przeważnie usunąć zmarszczki lub luźną zwiotczałą skórę. Problem ten rozwiązujemy przy pomocy zabiegów przeciwzmarszczkowych i liftujących bezinwazyjnych lub iniekcji (zastrzyków) i zabiegów chirurgicznych.
Czy przyszłością chirurgii plastycznej są zabiegi i metody bezinwazyjnego leczenia czy nadal podstawą są operacje chirurgiczne?
Myślę, że obie metody. Bezinwazyjne zabiegi nie są przecież substytutem operacji. Niektóre korekty, takie jak liposukcję lub abdominoplastykę nie możemy przeprowadzić w inny sposób jak operacyjnie. Poza tym, w niektórych przypadkach zabiegi bezinwazyjne mogą być nietrwałe lub krótkotrwałe. Chciałbym dodać jeszcze, że sam zabieg liftingu twarzy nie jest wystarczający. Polecam by łączono go z zabiegami bezinwazyjnymi, takimi jak zastrzyki z Botoxu lub Laser lipo (minimalna inwazja). Zanim polecę jakiś zabieg pacjentowi staram się wybrać ten, który będzie dostosowany do jego indywidualnego przypadku i zadowoli jego oczekiwanie względem zmian.
Czy bezinwazyjne metody są równie trwałe i skuteczne jak metody przy zastosowaniu skalpela?
Generalnie nie, gdyż posługując się tu przykładem zabiegów abdominoplastyki, nieinwazyjne sposoby i metody nie dadzą tego samego pożądanego rezultatu, skóra nie będzie tak napięta, a końcowy efekt będzie utrzymywał się znacznie krócej. Zabiegi takie są może tańsze, ale ze względu na swoją specyfikę muszą być powtarzane częściej. Każdy kto decyduje się na jakikolwiek z zabiegów powinien najpierw zasięgnąć profesjonalnej opinii i skonsultować się z chirurgiem wykonującym inwazyjne lub bezinwazyjne zabiegi, aby móc wybrać optymalną dla siebie metodę. Najlepiej zacząć więc od odwiedzenia Board Certified Plastic Surgeons, czyli grupy zrzeszającej profesjonalistów posiadających certyfikację w swojej dziedzinie.
Czy kiedykolwiek zdarzyło sie Panu odmówić zabiegu pacjentowi z powodu jego uzależnienia od zabiegów chirurgii plastycznej lub zbyt wielu przebytych zabiegów?
Tak, gdyż istnieje grupa pacjentów, dla których zabiegi chirurgii plastycznej mają być rozwiązaniem problemów osobowościowych lub uważają, że rezultaty, często niezbyt realistyczne wpłyną na całkowitą zmianę ich dotychczasowego życia. Moim obowiązkiem, jako lekarza, jest upewnić się podczas rozmowy co do powodów decyzji pacjenta, a w razie potrzeby zasugerowanie zwrócenia się po poradę do specjalistów w innych dziedzinach medycyny.
Dlaczego zdecydował się Pan na taki właśnie wybór specjalizacji medycznej?
Moją karierę chirurga plastycznego zacząłem od praktyki zajmującej się rekonstrukcją i chirurgią estetyczną. W ciągu mojej długoletniej praktyki lista zabiegów oferowanych przez chirurgię plastyczną uległa znacznemu wzbogaceniu. Ja wciąż się doskonaliłem, czego skutkiem było powiększanie się liczby zadowolonych pacjentów i polecanie moich usług ich znajomym. Dzięki temu mogę śmiało powiedzieć, że dziś moja praktyka opiera się w 100% na nieinwazyjnych i chirurgicznych zabiegach estetycznych.
W jakim wieku są najczęściej pacjentki zgłaszające się do pana po poradę?
Szczerze, moimi pacjentami są kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Najczęściej zjawiają się w moim gabinecie, ponieważ chcą poprawić wygląd skóry, piersi lub figury. Na konsultacje przychodzą dwa pokolenia: matki i córki.
Czy mężczyźni także poszukują u Pana pomocy?
Tak. 15%-20% moich pacjentów stanowią panowie. Przychodzą na zabiegi botoxem lub inne zabiegi tzw. wypełniaczami zmarszczek. 25% wszystkich pacjentów mojej kliniki decydujących się na liposukcję to także mężczyźni. Jednego dnia miałem nawet parę poddającą się temu zabiegowi.
Czy pamięta Pan jakąś szczególną lub wyjątkową prośbę pacjenta?
O tak. Jedna z moich pacjentek przyszła z prośbą aby przenieść tatuaż węża umiejscowiony na dole brzucha na plecy. Zabieg taki jest możliwy do wykonania, ale niepraktyczny, dlatego zdecydowaliśmy się na laserowe usunięcie wijącego się węża z brzucha, a na plecach artysta w salonie tatuażu wykonał nowy tatuaż.
Proszę przybliżyć naszym czytelnikom, jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie dr Gutowskiego?
Dla wielu pacjentów pierwszy kontakt zaczyna się od odwiedzenia mojej strony internetowej DrGutowski.com, gdzie mogą zapoznać się z bogatą ofertą naszej kliniki oraz zobaczyć rezultaty przed i po zabiegu. Oferujemy także wirtualne konsultacje, podczas których za pomocą Skype’a lub kontaktując się droga emailową dyskutujemy opcje oraz procedury z potencjalnym pacjentem. Następnie zajmuję się ich analizą, by zobaczyć jakie są specyficzne problemy oraz poszukać najlepszych sposobów ich rozwiązania. I kiedy dojdzie do wizyty w gabinecie ja posiadam już bogatą wiedzę na temat pacjenta, jego oczekiwań, pragnień i wątpliwości. Wiedzę, której nie dostarczy mi żadne badanie. Kolejnym etapem jest dyskusja o konkretnych optymalnych opcjach dostępnych dla pacjenta. Wierzę, że edukacja pacjenta jest najlepszym sposobem na zdobycie jego zaufania i zawierzenia naszym umiejętnościom. Potem prezentuję pacjentowi zdjęcia przed i po zabiegu, aby naocznie przekonali się jakiego efektu mogą się spodziewać po wykonanym zabiegu. Po udzieleniu odpowiedzi na wszelkie nasuwające się pytania dochodzi do spotkania z Kerryann lub Ellen, koordynatorami i opiekunami pacjentów w celu omówienia kolejnych kroków. Jeżeli są to proste zabiegi takie jak zastrzyki mogą być wykonane tego samego dnia. Zachęcam każdego pacjenta, aby zanim ostatecznie zdecyduje się na zabieg spotkał się z nami podczas jeszcze jednej konsultacji.
Obecnie operacja zmiany płci jest pokrywana przez ubezpieczenie, a co z zabiegami usuwania zmarszczek?
Dziś operacje zmiany płci nazywane są „gender confirmation surgery” (operacjami potwierdzającymi płeć) co kwalifikuje się jako zabiegi pomagające ludziom, którzy nie czują się dobrze w swojej skórze/płci. Jest to stan chorobowy, dlatego ubezpieczenia zajmują się finansowaniem takich zabiegów. Zmarszczki i inne konsekwencje i skutki starzenia się są naturalnym procesem, zatem nie są objęte programem ubezpieczeń.
Czy jest jakiś zabieg, który lubi Pan wykonywać najbardziej?
Ponieważ widzę zadowolenie i radość na twarzach moich pacjentów z końcowych efektów po wszelkiego rodzaju zabiegach kształtujących ich ciało, to muszę powiedzieć, że to są moje ulubione zabiegi. To wspaniałe uczucie móc wpłynąć na tak diametralną zmianę, spotkać pacjentów, którzy mogą po raz pierwszy czuć się swobodnie w swoim ciele.
Ile lat trwa Pana praktyka w zawodzie chirurga plastycznego?
Praktykuję już od 20 lat i w tym czasie wykonałem ponad 1000 zabiegów modelujących ciało, ponad 1000 wszelkiego rodzaju zabiegów piersi oraz ponad 3000 iniekcji i innych zabiegów twarzy. Poświęcam swój czas także na pomoc i edukację młodych studentów i adeptów chirurgii plastycznej. Opublikowałem ponad 100 artykułów lub byłem autorem rozdziałów do książek z tej dziedziny, Wygłosiłem również ponad 150 wykładów na szczeblu krajowym dotyczących praktyk i metod stosowanych w mojej klinice.
Jaką widzi Pan przyszłość medycyny estetycznej?
Wciąż się rozwijamy oraz kontynuujemy poszukiwanie nowych metod i sposobów gwarantujących jak najbardziej naturalne i zadowalające rezultaty oraz skracających czas rekonwalescencji.
Dziękujemy za rozmowę!
Wywiad dla Tygodnika Program przeprowadziła Janeta Jankowiak
Comments (0)