Kalendarium z łezką w oku- 11 – 17 marca
Kalendarium z łezką w oku- 11 – 17 marca
POLSKA
11 marca
1947 Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces Rudolfa Hoessa, komendanta byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
1966 Premiera filmu „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
12 marca
1999 Polska wstąpiła do NATO.
13 marca
1931 Sejm RP przyjął ustawę znoszącą wszystkie przywileje lub ograniczenia związane z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią sprzed 1918 roku.
1943 Rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getta.
1854 Założono Studencki Teatr Satyryków ,(STS).
14 marca
1924 Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port.
1990 Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja w ciągu dwunastu miesięcy wyniosła 1360% (najwyższa wartość wskaźnika w historii Polski).
15 marca
1595 W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył Akademię Zamojską.
1960 Utworzono Woliński Park Narodowy.
16 marca
1901 W Krakowie odbyła się premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
1999 Premiera pierwszego odcinka serialu komediowego „Świat według Kiepskich” w reżyserii Okiła Khamidowa.
„Świat według Kiepskich” to polski serial komediowy wymyślony między innymi przez Aleksandra Sobiszewskiego i reżyserowany przez Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yokę. Jego premiera odbyła się 16 marca 1999 roku na antenie kanału Polsat i obok telenoweli Klan, stał się najdłużej emitowanym polskim serialem. Tematem „Światu…” są perypetie rodziny Kiepskich i ich sąsiadów, mieszkańców wrocławskiej kamienicy na osiedlu Kosmonautów przy ulicy Ćwiartki 3/4. Mottem ich postępowania jest popularna maksyma „zarobić, a się nie narobić”, co nie zawsze sprawdza się w praktyce. Nestorem rodu i głową rodziny jest Ferdynand Kiepski, zagorzały fan piłki nożnej, spędzający dnie na piciu piwka i wódki oraz oglądaniu meczy w tv. Jego żoną jest Halinka, jedyna ciężko pracująca osoba w rodzinie, próbująca związać koniec z końcem. Latorośle rodziny Kiepskich to próżna Mariolka, której jedynym zmartwieniem jest podobanie się okolicznym chłopcom oraz Walduś, który tak jak tatuś jest miłośnikiem browarków. Jest także typowym dresiarzem spędzającym czas na siłowni i pakowaniu mięśni. Oczywiście przekrój społecznych nieudaczników i kombinatorów uzupełniają sąsiedzi: Marian Paździoch handlujący na bazarze cwaniaczek i odwieczny wróg Ferdynanda, zwłaszcza w kwestii korzystania ze wspólnej ubikacji. Pan Paździoch mieszka wraz ze swoją żoną. Innym sąsiadem jest Arnold Boczek, otyły pracownik miejskiej rzeźni znany ze swej dobroduszności i naiwności. Poza tym stałym bohaterem serii jest listonosz Edzio i wielu, wielu innych. Serial, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów, piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny. Pomimo tego, że jest posądzany o brak dobrego smaku, prostactwo i beznadziejność, bezwartościowość i głupotę od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów, a nawet stał się swego rodzaju symbolem. Niektóre typowe odzywki i cytaty weszły na stałe do słownika widzów, a bohaterowie są rozpoznawalni przez wszystkie pokolenia.
17 marca
1830 W Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się pierwszy biletowany koncert Fryderyka Chopina.
1921 Uchwalono tzw. Konstytucję marcową.
1945 W Mrzeżynie odbyły się zaślubiny Polski z morzem.
ŚWIAT
11 marca
1818 W Wielkiej Brytanii ukazała się powieść „Frankenstein” Mary Shelley.
1985 Michaił Gorbaczow został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego KC KPZR.
12 marca
1894 W Vicksburgu w stanie Missisipi rozpoczęto sprzedaż Coca-Coli w butelkach.
2000 Papież Jan Paweł II w czasie mszy w bazylice watykańskiej poprosił o wybaczenie win kościoła katolickiego wobec wyznawców innych religii.
13 marca
1925 W amerykańskim stanie Tennessee zakazano nauczania w szkołach teorii ewolucji, konsekwencją czego był tzw. małpi proces.
1977 Dokonano oblotu amerykańskiego śmigłowca wielozadaniowego Sikorsky S-76 Spirit.
1980 Amerykański seryjny morderca John Wayne Gacy został skazany na karę śmierci.
14 marca
1927 Założono amerykańskie linie lotnicze Pan Am.
1979 Premiera musicalu filmowego „Hair” w reżyserii Milosza Formana.
15 marca
44 p.n.e. Juliusz Cezar, w dniu id marcowych został zamordowany przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa i Gajusza Kasjusza.
1892 Amerykanin Jesse Reno opatentował schody ruchome.
1906 Założono przedsiębiorstwo motoryzacyjne Rolls-Royce.
1937 Przy Cook County Hospital w Chicago utworzono pierwszy na świecie bank krwi.
16 marca
1802 Utworzono amerykańską Akademię Wojskową w West Point.
1944 W ZSRR została sformowana 1. Armia Polska.
17 marca
1832 W Paryżu utworzono Towarzystwo Demokratyczne Polskie.
1969 Golda Meir została pierwszą kobietą-premierem Izraela.
Comments (0)