Przygotuj się do Świąt Wielkanocnych
Przygotuj się do Świąt Wielkanocnych
Jeszcze nie tak dawno ubieraliśmy choinkę, biegaliśmy po sklepach za prezentami i przygotowywaliśmy obfitą kolację wigilijną, a tu już kolejne święta przed nami. W wierze katolickiej Wielkanoc to najważniejsze święto i powinniśmy głównie skupić się na obchodach Triduum Paschalnego, na modlitwie i kontemplacji. Niestety, w zgiełku przygotowań często o tym zapominamy. Może dzięki naszym poradom znajdziesz chwilę na wyciszenie się.
Plan działania
Zanim zaczniesz szaleć w całym domu i po sklepach w pogoni za „wielkanocnym króliczkiem”, usiądź i na spokojnie przygotuj plan. Podziel obowiązki wśród wszystkich domowników, każda para rąk ci się przyda. Zaplanuj sprzątanie, zakupy, gotowanie. Listę przyklej na lodówce tak, aby każdy widział co i kiedy ma zrobić i przestrzegał planu.
Porzuć perfekcjonizm
Nie ma osób perfekcyjnych na tym świecie!!! Zapamiętaj to raz na zawsze. Nie wszystko możesz zrobić. Nie wszystko zawsze pójdzie według twojego planu. Porzuć perfekcjonizm, a zaoszczędzisz sobie choroby wrzodowej. Podejdź do świąt na spokojnie, bez nerwów. Przecież spotkanie w gronie najbliższych ma być przyjemnością, a nie powodem do stresu i kolejnych siwych włosów.
Porządki
Oczywiście przed każdymi świętami panie domu szaleją z porządkami. Mycie okien, pranie firanek, czyszczenie dywanów, doczyszczanie fug, itd, itp. Goście nie przychodzą do ciebie, aby ocenić poziom czystości twojego domu, a raczej aby spędzić wspólnie czas. Jeśli chcesz przeprowadzić gruntowne porządki, zacznij je dużo wcześniej. W ostatnim tygodniu nie będziesz miała na to czasu.
Zakupy
Wielkanoc to nie wigilia, gdzie na stole króluje 12 potraw. Zrób dokładną listę potraw, które chcesz przygotować, a następnie wypisz składniki, których potrzebujesz do ich przygotowania. Do listy zakupów dodaj rzeczy, które potrzebujesz, aby ewentulanie ozdobić dom czy do nakrycia stołu. Nie zapomnij także o święconce. Twój koszyczek nie musi być „wypchany” po brzegi, ale niech w nim podstawowe rzeczy zagoszczą. Dla przypomnienia, oto co powinno znaleźć się w twoim koszyczku wielkanocnym: jajka, chleb, wędlina, sól, pieprz, chrzan, ciasto, baranek, ocet. Pamiętaj także o ładnej serwecie na koszyczek oraz o zielonych gałązkach, aby go przyozdobić.
Pisanki i inne ozdoby
Tradycją wielkanocną w niejednym domu było wspólne malowanie pisanek. Niestety, teraz większość z nas idzie na łatwiznę – udaje się do sklepu i kupuje gotowe pisanki. A może warto w jeden wieczór usiąść wspólnie z dziećmi i pokazać im, jak dawniej malowano pisanki. Zaopatrz się w farbki do farbowania jajek albo w łupiny cebuli. Możesz też kupić gotowe naklejki na jajka, wzorki, wycinanki. Z pewnością będziecie mieli wiele ubawu, a dzieci nauczą się nowej tradycji. Pisanki możecie przygotować dużo wcześniej. Nie zapomnij włożyć je do koszyczka wielkanocnego. A jeśli myślisz o ciekawym przyozdobieniu domu, w internecie nie brakuje pomysłów. Kolorowe wydmuszki zawieszone na gałązkach, rzeżucha na parapecie, króliczki i kurczaczki wykonane z przedmiotów, które masz w domu, jak pusta rolka po papierze toaletowym i wiele, wiele więcej.
Gotowanie, pieczenie….
Usiądź przez chwilę i przypomnij sobie, ile jedzenia wyrzuciłaś w ubiegłym roku po świętach. Czy warto wydawać fortunę na produkty, stać przy kuchence przez dwa dni, a następnie wyrzucić do kosza sporą część potraw, gdyż nikt nie jest w stanie przejeść takiej ilości jedzenia? Może w tym roku przygotuj mniej potraw. Może mniejsze ilości. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także swój cenny czas. Wiele rzeczy możesz przygotować wcześniej. Ciasta, jak np. mazurek, który tak bardzo cieszy się uznaniem w Wielkanoc, możesz spokojnie upiec wcześniej i zamrozić. Możesz także zapowiedzieć znajomym i rodzinie, aby każdy coś przyniósł ze sobą.
Świeży wygląd
Kiedy już wszystko masz przygotowane, a dom lśni w każdym miejscu, kup piękne kwiaty, które sprawią, że twój dom stanie się przytulny. Tulipany i żonkile to chyba najpopularniejsze kwiaty kojarzące się z Wielkanocą.
Usiądź i pomyśl
Czas na kontemplację, czas na przemyślenia i spokój. Gdy wszystko już gotowe, a nawet gdy nie, usiądź i odpocznij. W końcu święta są też po to, aby złapać oddech, odpocząć, cieszyć się wspólnym czasem, porozmawiać z najbliższymi. Nie zapomnij o tym!!!!
ms
Comments (0)