Najważniejsze badania krwi
Najważniejsze badania krwi
i gdzie je wykonać w Chicago!
Drogie panie i panowie. Jeżeli dbamy o własne zdrowie i w porę chcemy zapobiec chorobom warto poddawać się badaniom okresowym, zwłaszcza badaniom krwi, które nie tylko sprawdzą wszelkie anomalia jeżeli chodzi o najważniejsze organy naszego ciała. Mogą też być wskazówką dla lekarza jeżeli coś jest nie tak i wtedy możemy zostać wysłani na dodatkowe testy lub badania.
Zacznijmy więc od podstawowego testu CBC (Complete Blood Count) czyli morfologii
Dzięki niemu lekarz sprawdzi poziom czerwonych krwinek transportujących tlen do naszego organizmu, białych, które powiedzą mu czy mamy jakieś infekcje oraz zobaczy jak zachowują się płytki krwi, to znaczy jaka jest ich krzepliwość. Poza tym wyznaczenie poziomu hemakrotytu oraz pomiar hemoglobiny jest wskazówką dotyczącą białek przenoszących tlen oraz stanu czerwonych krwinek. Jeżeli ich poziom jest za niski może okazać się, że masz anemię lub inną chorobę krwi mogącą prowadzić do takich powikłań jak arytmia serca.
CMP (Comprehensive Metabolic Panel) czyli Grupa 14 testów krwi
Badanie poziomu cukru jest szczególnie ważne w diagnozowaniu cukrzycy typu B. Jeżeli poziom cukru przekracza zdrowe normy to znaczy, że jest za wysoki lub za niski, lub „skacze”. Wówczas lekarz może zalecić konieczne zmiany w diecie i trybie życia, by ze stanu przedcukrzycowego i groźby konieczności brania insuliny znów cieszyć się dobrym zdrowiem. Zwłaszcza jeżeli członkowie twojej rodziny chorowali na cukrzycę lub choroby serca koniecznie zrób ten test.
Lipid panel czyli Panel lipidowy
Koniecznie zrób ten test, by wykluczyć wszelkiego typu odstępstwa od normy w układzie sercowo-naczyniowym. Generalnie twój dobry cholesterol (HDL) powinien być na poziomie 45-50 mg/dl, a zły (LDL) poniżej 130 mg/dl, a trójglicerydy około 150.
Gdy w przeszłości miałeś jakieś epizody związane z niewydolnością serca lub jest to choroba waszej rodziny, poza tym cierpisz na nadciśnienie lub jesteś palaczem, jesteś pierwszym kandydatem do zrobienia tego testu.
CRP (C-Reactive Protein) czyli poziom białka c-reaktywnego
Informacje te są zwłaszcza istotne w wyśledzeniu jakichkolwiek śladów infekcji i zakażeń w naszym organizmie.
To przecież one mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Jeżeli poziom CRP jest wysoki, a do tego dojdzie jeszcze podwyższony poziom złego cholesterolu to stan zawałowy gotowy. Poza tym jeżeli robisz ten test upewnij się, że w tym dniu czujesz się dobrze, gdyż wtedy wyniki będą poprawne, jeżeli nie byliśmy w najlepszej formie koniecznie powtórzmy test.
TSH (Thyroid-Stimulating Hormone) czyli testy na hormon tyreotropowy
Badanie poziomu TSH wykaże wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, jej nadczynności lub niedoczynności. Wytłumaczy też takie objawy jak nadmierne pocenie się lub zmęczenie. Jeżeli wyniki budzą poważną konsternację ze strony lekarza może wtedy zlecić jeszcze dodatkowe testy.
FSH (Follicle-stimulating hormone) czyli badanie poziomu hormonu tropowego
To badanie jest bardzo istotne dla wszystkich pań, ponieważ dzięki niemu lekarz może sprawdzić produkcję i poziom estrogenu. Zwłaszcza w okresie menopauzalnym, gdy ilość tego hormonu jest zwiększona należy to monitorować.
Panie w okresie menopauzy powinny również wykonać kilka innych testów (zbadać poziom magnezu, wapnia, fosforanów i kwasu moczowego w surowicy krwi).
PSA (Prostate-Specific Antigen) czyli swoisty antygen sterczowy
Badanie to konieczne jest przy wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach zawiązanych z funkcjonowaniem gruczołu krokowego. To badanie przesiewowe obejmuje oznaczenie poziomu PSA w surowicy krwi. Pierwsze takie badanie powinno się przeprowadzić około 40 roku życia.
Zaproszenie
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych
i zainteresowanych do wzięcia udziału w badaniach
profilaktycznych, które odbędą się
3 kwietnia 2016
w sali przy kościele Św. Błażeja
6101 S. 75th Ave. w Summit, IL
Badania będą zawierały:
• CBC – morfologia
• CMP – wątroba, nerki, poziom cukru we krwi (glucose in blood)
• Lipid – cholesterol, trójglicerydy: HDL (dobry), LDL (zły)
• TSH – tarczyca
• PSA – prostata
Koszt badań – $65
Ponadto będzie można zrobić na miejscu EKG za opłatą $20!
Po więcej informacji dzwoń do Haliny 773-490-4563
do siedziby Żyjmy Dłużej – Cancer Support Group, Inc.
Wszystkie dochody pieniężne bedą przeznaczone na opłaty badań zdrowotnych oraz Żyjmy Dłużej – Cancer Support Group, Inc.
IB
Comments (0)