Kartka z historii – Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Kartka z historii – Jak rozpętałem drugą wojnę światową
2 kwietnia 1970
Premiera komedii filmowej
„Jak rozpętałem drugą wojnę światową”
w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
Czymże byłaby nasza martyrologiczna kinematografia bez kontrastującego z nią komediowego spojrzenia na lata drugiej wojny światowej.
https://youtu.be/HSOgqr-q0IY
A komu to zawdzięczamy? Tadeuszowi Chmielewskiemu i zmarłemu niedawno Marianowi Kociniakowi, którzy przenieśli na ekran z kart powieści (Kazimierz Sławiński „Przygody kanoniera Dolasa”) przygody starszego strzelca Franka Dolasa.
Popularny film, rozśmieszający kolejne pokolenia telewidzów zaczyna się od tytułowego rozpętania II wojny światowej przez Franka na skutek komicznych zbiegów okoliczności (zmęczony żołnierz przesypia granicę, którą miał bronić wraz ze swoim plutonem) i dalej mamy już ciąg przezabawnych perypetii rzucanego na różne fronty wojny – Jugosławia, Morze Śródziemne, Afryka, Włochy – głównego bohatera. Wszystko, jak to w takich komediach bywa, kończy się szczęśliwym powrotem do ojczyzny.
Oczywiście każdy kojarzy serial nie tylko z powodu świetniej kreacji Kociniaka, ale przede wszystkim z klasycznych gagów komediowych, gdzie Franek podczas przesłuchania tak się przedstawia: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz z miejscowości Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody. Ten łamaniec językowy i cała scena została zapożyczona z innej komediowej powieści „CK Dezerterzy” Kazimierza Sejdy. Poza tym dzięki udziałowi Emila Karewicza (pamiętnego porucznika gestapo Hermanna Brunnera)nawiązuje też do innego popularnego serialu „Stawka większa niż życie”. Jest to również jedyny polski film, w którym mówi się aż w dziewięciu językach: niemieckim, francuskim, angielskim, włoskim, arabskim, rosyjskim, serbsko-chorwackim, greckim i hiszpańskim. A w 2003 roku powstała inspirowana filmem gra komputerowa.
Comments (0)