5 symptomów deficytu witamin w naszym organizmie
5 symptomów deficytu witamin w naszym organizmie
Jeżeli nasza dieta nie jest zbalansowana lub nie mamy czasu na posiłki i w biegu podjadamy to, co nam wpadnie w ręce to niestety, nasz organizm najpierw wykorzystuje rezerwę, a potem zaczyna dawać nam coraz dotkliwsze sygnały, że coś jest nie tak i że czegoś mu brakuje. Dziś o kilku symptomach związanych z brakiem witamin w naszym organizmie, co jest, dość typową dolegliwością po zimowych tłustych, przeważnie mięsno-mącznych posiłkach, no i przy braku świeżych smacznych jarzyn i owoców.
1. Drażniące pęknięcia w kącikach ust
Brak: żelazo, cynk, witaminy z grupy B (niacyny B3, riboflaviny B2, B12), ponieważ zabrakło w twojej diecie protein odpowiedzialnych za wzmocnienie układu immunologicznego.
Jak uzupełnić: należy jeść drób, łososia, tuńczyka, jajka, wysuszone pomidory (sun-dried tomatoes), botwinkę, sos tahini (składnik hummusu), orzeszki ziemne, soczewicę. Żelazo świetnie się wchłania w towarzystwie witaminy C, która skutecznie walczy z infekcjami, dlatego łącz te produkty z brokułami, czerwoną papryką, jarmużem i kalafiorem.
2. Czerwona łuszcząca się wysypka na twarzy lub na całym ciele i wypadanie włosów
Brak: biotyny B7 (wspomagającej nasze włosy). Nasze ciało magazynuje lubiące tłuszcz witaminy A, D, E i K, w przeciwieństwie do lubiących wodę witamin z grupy B, dlatego tak często brak ich w naszym organizmie.
Jak uzupełnić: gotowane jajka, łosoś, awokado, grzyby, kalafior, ziarna soi, orzechy, maliny i banany.
3. Czerwone lub białe przypominające pryszcze zgrubienia na policzkach, ramionach, udach i pośladkach
Brak: zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy A i D.
Jak uzupełnić: po pierwsze omijaj jak ognia tłuszczy nasyconych i trans, zastąp je zdrowymi tłuszczami i dodaj do diety: łososia, sardynki, orzechy zwłaszcza orzechy włoskie i migdały, ziarna takie jak: szałwia hiszpańska (chia), nasiona konopii (hemp), siemię lniane (flax). Deficyt witaminy A uzupełnij jedząc warzywa liściaste i kolorowe takie, jak marchewka, słodkie ziemniaki i czerwona papryka. Jeżeli chodzi o witaminę D, to po pierwsze należy spędzać więcej czasu na słońcu i brać suplement – 2000 IU dziennie, który zawiera nie tylko witaminę A, ale także K pomagające w przyswajaniu witaminy D.
4. Cierpnięcie, mrowienie, drętwienie lub kłucie w rękach, nogach lub innych miejscach ciała
Brak: witamin z grupy B: B9, B6, B12, bezpośrednio wpływających na nerwy obwodowego układu nerwowego powiązanego z układem somatycznym i autonomicznym.
Jak uzupełnić: dodaj do diety szpinak, szparagi, buraki, fasolę i grochy (pinto, black, kidney, lima), jajka, owoce morza (małże, ostrygi) drób.
5. Dziwne skurcze i przeszywające bóle mięśni w palcach u nóg, łydce, piętach i z tyłu nóg
Brak: magnez, wapń, potas. Jeżeli zdarza się to cyklicznie to znak, że brak nam witamin, jeżeli objawy takie mamy po ciężkim treningu oznacza, że wypociliśmy witaminy i minerały.
Jak uzupełnić: należy jeść banany, migdały, orzechy laskowe, dynie, wiśnie, jabłka, grejpfruty, brokuły i warzywa liściaste o ciemnych liściach jak szpinak, jarmuż lub mniszek lekarski.
IB
Comments (0)