Wyjazdowa ,,żywa lekcja historii”
Wyjazdowa ,,żywa lekcja historii”
Tradycją Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine i Buffalo Grove jest wycieczka uczniów klas ósmych do Polish Museum of America, czyli do Muzeum Polskiego w Ameryce. W tym roku wycieczka miała miejsce 9 kwietnia.
Muzeum Polskie mieści się od 1937 roku w dawnym Trójkącie Polonijnym, przy 984 N Milwaukee Ave w Chicago. Dzięki życzliwości pani Dyrektor Małgorzaty Kot i pań przewodniczek młodzież zapoznała się z historią powstania Muzeum, jak również z najcenniejszymi pamiątkami dorobku kulturalnego, dokumentami zgromadzonymi przez lata działalności placówki, pokazującymi historię Polonii, jej zaangażowanie i oddanie sprawie Polski jak i nowej ojczyzny – Ameryki.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się sala Ignacego Jana Paderewskiego, w której są prezentowane pamiątki po wybitnym kompozytorze, pianiście, polityku – pierwszym premierze i ministrze spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej. Jest piękna od sufitu ozdobionego rzeźbieniami aż po dębową podłogę. W sali Paderewskiego znajduje się wyposażenie z pokoju hotelowego Buckingham Hotel w Nowym Jorku, gdzie spędził ostatnie miesiące życia.
Wiele eksponatów w tej sali (frak, dziennik, krzesło które podróżowało z nim gdziekolwiek koncertował, pianino firmy Steinway, maszyna do pisania, lalki uszyte przez drugą żonę Paderewskiego, listy, gipsowy odlew dłoni, złoty zegarek – prezent od weteranów na 75 urodziny) zostały przekazane przez rodzinę Paderewskiego. Wśród cennych pamiątek uwagę zwiedzających uczniów zwróciło złote pióro, którym to premier Ignacy Paderewski podpisał w Wersalu traktat pokojowy.
Jedną z dodatkowych atrakcji jest biurko założyciela muzeum, Mieczysława Hajmana oraz jego zdjęcie. Na górnym piętrze znajduje się galeria sztuki imienia Kuśmierczak. Uczniowie oglądali tam drewniane i metalowe rzeźby oraz obrazy- między innymi znany nam z czytanki obraz „Dzieci Wrześni” Ludwika Stasiaka. Poznana w ósmej klasie historia o parafii polskiej w Pannie Maryi w Teksasie ma i tu swój wątek. Kolekcja obrazów Drogi Krzyżowej z tego właśnie kościoła ozdabia główną salę Muzeum Polskiego. Widzieliśmy bardzo dużo innych eksponatów- stroje ludowe, szopki krakowskie, sanie córki Stanisława Leszczyńskiego, pisanki, ceramikę, starodruki, zbroję husarska, witraż, zwiedziliśmy też biblioteke muzealna. Pobyt w Muzeum zakończyło odwiedzenie biblioteki z jej bogatym księgozbiorem.
Następnym punktem naszej wycieczki był Pomnik Ofiar Katynia w Niles. Przypomnieliśmy tragiczne fakty mówiące o mordzie na polskich oficerach wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku, a zamordowanych w lesie Katyńskim wiosną 1940 roku, jak również historię powstania pomnika autorstwa pana Wojciecha Seweryna.
Zebrani wokół pomnika złożyli kwiaty, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć oficerów, którzy w bestialski sposób stracili życie, jak i delegacji państwa polskiego z panem prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, która 10 kwietnia 2010 roku lecąc na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej zginęła w wyniku katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Wzruszającym momentem były również odwiedziny na grobie pana Dyrektora Śp.Wiktora Barczyka na cmentarzu Maryhill w Niles , który wraz z żoną Zofią założył Polską Szkołę im. Fryderyka Chopina 37 lat temu. Prowadził ją przez 35 lat do ostatnich dni życia z wielkim poświęceniem, oddaniem, mając za myśl przewodnią miłość do Ojczyzny – Polski i dobro uczniów mówiąc: ,,Wszystkie dzieci są nasze’’. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć zmarłego minutą ciszy, wspólną modlitwą, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Mamy nadzieję, że odwiedzenie tych ważnych miejsc na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Wychowawcy kl.8
Comments (0)