Kosmetyki BIO
Kosmetyki BIO
Coraz więcej firm proponuje nam kosmetyki naturalne, czyli eko lub bio – co tak naprawdę oznacza ta nazwa? I czym różnią się one od tradycyjnych?
Naturalny, to znaczy, że posiada minimum chemii
W skład preparatów musi wchodzić minimum 95 proc. roślinnych i mineralnych substancji, które pochodzą z upraw ekologicznych (nie mogą być tam stosowane nawozy sztuczne ani pestycydy). Każdy etap wytwarzania kosmetyków jest starannie kontrolowany, tak by nie szkodził środowisku. Aby otrzymać pełnowartościowe składniki, wykorzystuje się tradycyjne metody: suszenie, mielenie czy destylację z użyciem pary wodnej. W recepturze preparatów dozwolone są konserwanty pochodzenia naturalnego, np. witamina E. Jeśli producent stosuje choćby jeden konserwant sztuczny, musi to zaznaczyć.
Kosmetyki nie mogą zawierać ekstraktów z roślin modyfikowanych genetycznie, substancji pozyskiwanych z ropy naftowej: olejów mineralnych, silikonów, parafiny oraz barwników i konserwantów syntetycznych (np. parabenów), PEG i PPG (emulgatorów), a także substancji pochodzących z martwych ciał zwierząt. Warto dodać, że buteleczki czy opakowania po kremach powinny nadawać się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia.
Eko poznasz po specjalnym logo na opakowaniu
Kosmetyk naturalny posiada certyfikat przyznany przez organizację ekologiczną. Do najbardziej znanych na świecie ekocertyfikatów należą: Eco-Cert umieszczony w kółeczku i Bio-charte Cosmébio przyznawane przez francuską organizację, istnieje też niemiecki odpowiednik BDIH oraz angielski Soil Association. Zdobycie poświadczenia bio jest trudne, wymaga m.in. przedstawienia pełnej dokumentacji dotyczącej produktu, a żaden ze składników nie może mieć kontaktu z substancjami chemicznymi. Niektóre firmy kosmetyczne, choć nie posiadają logo organizacji, zaznaczają na opakowaniach, że kosmetyki nie zawierają parabenów, silikonów, sztucznych barwników i olejów mineralnych, za to w ich składzie jest 95 proc. naturalnych składników. Takie kosmetyki też można uznać za eko.
Możesz stosować preparaty, niezależnie od rodzaju skóry
Ekologiczne kosmetyki są skuteczne i bezpieczne. Dobrze toleruje je też skóra wrażliwa, która reaguje podrażnieniem na preparaty tradycyjne. Jeśli jednak jesteś alergiczką, niektóre substancje naturalne mogą cię uczulać. Dlatego przed użyciem nowego kremu zrób test. Powinnaś też wiedzieć, że kosmetyki ekologiczne mają bardziej tłustą konsystencję, a ich zapach nie zawsze jest taki, jak chemicznie perfumowanych. Żele do mycia ciała czy szampony do włosów gorzej się pienią, bo w ich składzie nie ma detergentów. W produktach ekologicznych stosowane są naturalne filtry przeciwsłoneczne, np. drobniej zmielone minerały, które gorzej chronią skórę przed promieniami UVA.
Pelagia
Comments (0)