Kartka z historii – Piwnica pod Baranami
Kartka z historii – Piwnica pod Baranami
26 maja 1956
W Krakowie zainaugurował działalność kabaret Piwnica pod Baranami.
Piwnica pod Baranami najsłynniejszy kabaret krakowski wziął swą nazwę od pałacu pod Baranami znajdującego się przy Rynku Głównym #27.
Według tradycji w miejscu tym znajdowała się gospoda, przy której trzymano barany przeznaczone na sprzedaż dla mieszkańców Krakowa, a w 1959 roku w podziemiach powstał wspomniany już kabaret. Ojcem założycielem, wspomaganym przez kilkoro studentów z różnych uczelni, był ostatni członek cyganerii artystycznej – Piotr Skrzynecki, niezmiennie ubrany w czarną pelerynę i czarny kapelusz z piórkiem z nieodłącznym dzwoneczkiem. Pierwotnie miało to być miejsce spotkań studentów, a stało się miejscem gdzie występowały najlepsze zespoły jazzowe, miejscem które wypromowało takich artystów jak: Ewa Demarczyk, Zygmunt Konieczny, Leszek Długosz, Krystyna Zachwatowicz i wielu innych, a także miejscem posiadającym najlepszą grupę artystyczną w kraju.
Piwnica słynęła ze swej oryginalności i niekonwencjonalności. Legendą obrosły imprezy organizowane z okazji urodzin lub imienin pana Piotra. Te kuligi, bale lub koncerty organizowane w różnych miejscach Krakowa po śmierci artysty przekształcono w cykliczną imprezę w Teatrze Juliusza Słowackiego pt. Koncert dla Piotra S. A te wszystkie „nieprawdopodobne i nieokrągłe rocznice jak odtworzenie wjazdu do Krakowa księcia Józefa Poniatowskiego, święto kopców albo 93 rocznica pojawienia się światła elektrycznego w Krakowie stały się idealnymi okazjami do happeningów, o których mówiła cała Polska. Mimo, że lata świetności (lata 60. i 70.) Piwnica ma już dawno za sobą nadal ( w tym roku mija 60 rocznica) jest symbolem artystycznej duszy krakowskiej bohemy.
Comments (0)