Oszustwa podatkowe
Oszustwa podatkowe
Wyłudzaczy i oszustów jak Ameryka długa i szeroka pełno. O jednych wiedzą wszyscy, inne wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy spora liczba osób zaczyna składać zażalenia. Wtedy zaczyna się dochodzenie i sprawdzanie przez różnego rodzaju instytucje rządowe i państwowe. IRS czyli „policja podatkowa” opracowała nawet tzw. „Dirty Dozen”, czyli listę największych oszustw ściśle związanych z podatkami, która podawana jest do wiadomości publicznej.
W tym roku na szczycie tej listy znalazły się telefony od oszustów podających się za agentów Internal Revenue Service, którzy straszą swoich rozmówców policją, deportacją, utratą licencji lub innymi sankcjami. IRS co roku przypomina podatnikom o czyhających na nich zagrożeniach, zwłaszcza w okresie wypełniania i wysyłania zeznań. Co najważniejsze, to nie panikować i nie ulegać oszustom podając im ważne informacje, dzięki którym będą mogli ukraść nasze ciężko zarobione pieniądze lub naszą tożsamość. Najczęściej oszuści straszą aresztem i sądem, tak manipulują, aby przekonać ofiarę do zapłacenia wyimaginowanych kosztów. Czasem obiecują wielkie zwroty, byleby tylko wyłudzić od nas nasze dane. Tylko na początku tego roku naciągacze wyłudzili ponad 26.5 miliona dolarów od nic nie podejrzewających podatników. A jak to robią? Podają się za agentów IRS, domagają się wysyłania gotówki poprzez prepaid debit card albo za pomocą przelewu na konto. Czasem zostawiają „automatyczną” wiadomość, na którą należy jak najszybciej odpowiedzieć lub tzw. „phishing mail” (np. informacje, że jest się zakwalifikowanym gdzieś lub coś się wygrało). Oczywiście jest to dobrze dopracowane oszustwo, więc nawet na caller id pojawia się numer, który wydaje się prawdziwy, poza tym używają numerów, plakietek i innych symboli typowych dla urzędników. Czasem znają nawet imię, nazwisko i adres osoby, do której dzwonią.
Zapamiętaj więc:
IRS i jego agencje nigdy:
– nie dzwoni do podatnika, by żądać natychmiastowej opłaty. Zawsze poprzedza je informacja pocztowa – rachunek wysłany w oficjalnym liście.
– nie żąda zapłacenia podatków bez dania podatnikowi szansy na zakwestionowanie kwoty lub odwołanie się.
– nie wymaga specyficznej metody uiszczenia płatności np. prepaid debit card.
– nie pyta o numer karty kredytowej lub debetowej.
– nie straszy wezwaniem policji lub lokalnych służb w przypadku jeżeli opłata nie zostanie uiszczona.
A co zrobić w sytuacji, gdy taki oszust do nas zadzwoni?
– natychmiast odłóż słuchawkę, nie podawaj żadnych informacji.
– skontaktuj się z TIGTA i złóż raport o telefonie. Wejdź na stronę IRS Impersonation Scam Reporting. Możesz także zadzwonić na 800-366-4484.
– złóż raport do the Federal Trade Commission. Wejdź na stronę FTC Complaint Assistant na FTC.gov. Dodaj notatkę „IRS Telephone Scam”.
Jeżeli wiesz, że jesteś dłużny pieniądze urzędowi podatkowemu zadzwoń na 800-829-1040.
I pamiętaj, że oszuści nie śpią i naciągają niewinne ofiary w ciągu całego roku. Poza tym te same oszustwa są powtarzane co jakiś czas, dlatego warto zapamiętać stronę IRS.gov:
– Tax Scams and Consumer Alerts
– Taxpayer Bill of Rights.
IB
Comments (0)