Kartka z historii – Pierwsze polskie banknoty
Kartka z historii – Pierwsze polskie banknoty
16 sierpnia 1794
W czasie insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie wprowadzono do obiegu pierwsze polskie banknoty.
W czasie insurekcji kościuszkowskiej, w trakcie trwania oblężenia przez wojska rosyjskie, w Warszawie wypuszczono w obieg pierwsze polskie banknoty (słowo banknot pochodzi od ang. bank note czyli kwit bankowy) zwane wtedy biletami skarbowymi. Zastąpiły one dotychczas używane monety ze względu na niższe koszty produkcji i konieczność wykorzystania kruszców w innych celach.
Prawo do emisji papierowych pieniędzy ma tylko bank centralny danego państwa, a w Polsce jest to Narodowy Bank Polski, zaś projektantem wszystkich polskich banknotów od 1995 roku jest Andrzej Heidrich. Banknoty mają wiele znaków szczególnych i zabezpieczeń jak np. wypukłości, wzór holograficzny, tzw. recto-verso czyli obraz widoczny w prześwicie, rysunki widoczne w świetle UV, pasek czyli tzw. nitkę, skomplikowaną grafikę. Oczywiście znaczna ich część jest utajniona i stanowi ścisłą tajemnicę państwową. Nawet papier, na którym drukuje się banknoty ma specjalną recepturę, a wizerunki jakie ich zdobią to najczęściej władcy lub ważne dla historii kraju osoby.
No ale nawet to nie odstrasza fałszerzy i oszustów. 100 zł i 50 zł banknoty należą do tych najczęściej podrabianych i to nawet na drukarkach. Jeżeli chodzi o euro to najczęściej fałszowane są 20, potem 50, a na końcu 100-eurowe banknoty. A ile można spędzić za kratkami za podrabianie pieniędzy? Według polskiego kodeksu karnego od 5-25 lat. Za samo „przygotowanie do popełnienia przestępstwa” można już posiedzieć od 3 miesięcy do 5 lat.
Comments (0)