Proste ząbki mieć…
Proste ząbki mieć…
Móc uśmiechać się od ucha do ucha, nie wstydząc się krzywych zębów, szpar między nimi czy wysuniętej szczęki to marzenie wielu osób. Przestań marzyć – zainwestuj w aparat ortodontyczny. Czyli jak proste ząbki mieć!
Czy aparat ortodontyczny mogą nosić dorośli?
Tak, oczywiście. Coraz więcej osób dorosłych przychodzi po aparat ortodontyczny. Każdy ma prawo do pięknych, prostych zębów. Niestety, im jesteśmy starsi, tym dłużej trwa proces „naprawy” zgryzu. Wynika to z faktu, że kość u dorosłych osób jest już uformowana.
Jakie rodzaje aparatów można zastosować?
Najogólniej mówiąc rozróżniamy dwa rodzaje aparatów – ruchome i stałe. Aparaty ruchome stosowane są głównie u dzieci i ich zadaniem jest usunięcie wady w obrębie szczęki. Zakłada się go na średnio 12 godzin dziennie. Aparat taki nie prostuje zębów, dlatego wszyscy, którzy chcieliby mieć proste ząbki muszą pokusić się o stały aparat, który zakłada, reguluje i zdejmuje dentysta. Najbardziej popularny jest aparat zakładany na zewnętrzną część zębów. Jeśli nie chcemy, aby nasz aparat był widoczny można zdecydować się na wewnętrzny, tzw. lingwalny, który jest zupełnie niewidoczny.
Czy noszenie aparatu jest bolesne?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Samo założenie aparatu nie jest bolesne, ale przez kilka pierwszych dni można odczuwać ból, zwłaszcza przy gryzieniu twardszych rzeczy. Może pojawić się dyskomfort, który po pewnym czasie zniknie. Wszystko zależy od wrażliwości pacjenta na ból. Jak wiadomo każdy z nas ma inną tolerancję na ból i dla jednych lekkie pobolewanie przy jedzeniu nie będzie miało znaczenia, dla innych będzie uciążliwe.
Wiele osób zastanawia się jak wygląda mycie zębów, na których znajduje się aparat?
Z pewnością nie jest to normalne mycie, takie jak do tej pory, gdy nie miało się aparatu. Problemu nie ma najmniejszego, gdy mamy ruchomy aparat. Po ściągnięciu normalnie myjemy zęby i czyścimy aparat. Jeśli jednak mamy założony stały aparat, czeka nas więcej zachodu. Trzeba zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę i nici, które będą mogły dokładnie wyczyścić zęby i wszystkie zakamarki związane z aparatem. Nosząc aparat musimy być przygotowani na mycie po każdym posiłku, gdyż jedzenie wchodzi w zakamarki i nie wygląda to zbyt estetycznie.
A czego nie powinniśmy jeść nosząc aparat?
Zdecydowanie odradzam colę, twarde produkty typu orzechy czy czekoladę oraz lepkie słodycze – mam tu na myśli pyszne krówki czy batony z karmelem. Nosząc aparat nie powinnismy sięgać po gumę do żucia. Na początku zalecam produkty miękkie, których spożywanie nie będzie sprawiało nam bólu. Zawsze powinniśmy być ostrożni.
Czy krzywe zęby są jedynie problemem natury estetycznej?
Nie, to jeden z problemów. Każdy z nas chciałby móc uśmiechać się od ucha do ucha i nie wstydzić się krzywych zębów czy wady zgryzu. Niestety, los nie dla wszystkich był łaskawy. Krzywe zęby mogą prowadzić do choroby przyzębia, stanów zapalnych czy nawet ropni na dziąsłach. Mając krzywe zęby nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie umyć zęby, pojawia się problem z nitkowaniem. Przy krzywych zębach także szybciej rozwija się próchnica, a także szybciej ścierają się zęby. Może to prowadzić do problemów związanych z rozdrabnianiem pokarmu, a tym samym do problemów gastrycznych.
Czy istnieją przeciwskazania co do noszenia aparatu?
Niestety, nie u każdego pacjenta możemy założyć aparat. Osoby, które mają problem z zanikiem kości czy chorobami przyzębia nie mogą od razu otrzymać aparatu. Muszą najpierw ukończyć leczenie periodontologiczne. Noszenie aparatu jest także niewskazane u osób cierpiących na cukrzycę, osteoporozę czy mających zaburzenia hormonalne. Nie polecam go także osobom o obniżonej odporności organizmu.
Ruda
Comments (0)