“Dekalog” gangstera
“Dekalog” gangstera
Fala niedawnych zamieszek w Wielkiej Brytanii w połączeniu z rosnącą liczbą zabójstw dokonywanych przez nastolatki budzi coraz większy niepokój. Opracowana ostatnio przez policję analiza, skądinąd zatrważająca, pokazuje jednak, że młodzi ludzie, których wciąga okrutny świat gangów, zamieniają również swoje życie w piekło.
Oto kilka „reguł postępowania”, których zmuszeni są trzymać się niepełnoletni, którzy wkraczają na przestępczą ścieżkę.
Przemoc
Przemoc, jaką posługuje się na co dzień „żołnierz” mafii pozostaje najważniejszą z tych kategorii. Im bardziej jest brutalny w trakcie ataku, tym większe ma szanse na nagrodę, którą są zwykle „lepsze narzędzia walki”. Pod wpływem takiego warunkowania członkowie gangu starają się „umacniać swą reputację jako osobników wyjątkowo brutalnych”, wyszukując i dręcząc szczególnie osoby uznane za słabe oraz „odgrywając starcia”, które filmują i umieszczają na YouTube, utrwalając swój wizerunek osób „nieobliczalnych i wściekłych”.
Milczenie
Donoszenie („sypanie”, „sprzedawanie chleba”) jest zakazane, jeśli zaś uda się przyłapać na nim członka gangu, karany jest zwykle „z najwyższą surowością”.
Milczenie utrudnia policji prowadzenie dochodzenia, w konsekwencji zaś – wniesienie oskarżenia czy wydanie wyroku.
Harówa, kasa i pokazucha
Od „żołnierzy” mafii oczekuje się, że będą „ciężko zasuwać”, a w rezultacie „szybko i sprawnie pozyskiwać dużą kasę”. A kiedy już im się to uda, powinni „przyszpanować”, lekką ręką wydając pieniądze na efektowne, szybko zużywalne symbole statusu materialnego.
W stosunku do pieniędzy obowiązuje formuła „łatwo przyszło, łatwo poszło”; naprawdę duże środki przekazywane są jednak w górę hierarchii, następnie zaś przywódcy gangu obdzielają nimi „żołnierzy” według uznania. Gangi funkcjonują w sposób podobny do piramidy finansowej. Pieniądze przekazywane są „w górę”, w ręce starszyzny gangu, wielkość przekazywanego “w dół” wynagrodzenia jest zaś zwykle proporcjonalna do ponoszonego ryzyka i wysiłku. Starszyzna wskazuje „młodziakom” niezgodne z prawem praktyki, jakie powinni podjąć. Zwykle jednak wynagradza się ich nie gotówką, lecz dobrami materialnymi. Członkowie gangów pod względem finansowym “żyją teraźniejszością”, nie zakładają bowiem, że będą żyć wystarczająco długo, by korzystać ze zgromadzonych dóbr w przyszłości.
Erotyka i seks
Rozrywką nieopierzonych członków gangów jest przechwalanie się jednorazowymi zbliżeniami seksualnymi – im większa jest liczba dziewczyn, z jakimi udało im się przespać, tym więcej „punktów” otrzymują w nieformalnej hierarchii. „Załatwianie” czy „ustawianie foczek”, często za pomocą SMS-a czy wpisu na portalu społecznościowym, uważane jest za przyjęty tryb postępowania. Młode kobiety zaś nie są oceniane na podstawie swoich dokonań, lecz tego, z kim „zaliczają numerek” – innymi słowy, z kim zdarza im się odbyć stosunek. Młode kobiety akceptują tego rodzaju traktowanie ze względu na ochronę, środki materialne i status, które mogą uzyskać wiążąc się z nastolatkami należącymi do gangu.
Comments (0)