Krew
Krew
Krew – jej grupa i co to wszystko ma wspólnego z tobą!
Jak się okazuje od około 35% do 50% ludzi tzw. Zachodu nie ma pojęcia, jaka jest ich grupa krwi, a przecież to jedna z najważniejszych i kluczowych dla naszego zdrowia i przebiegu procesu leczenia informacja. Dziś kilka faktów na temat naszej krwi.
Określając naszą grupę krwi nie tylko dzielimy ją na A, B, AB i 0, plus lub minus. Nasze komórki krwi są połączone z antygenami (do tej pory znamy ich około 600) odziedziczonymi od naszych rodziców, które dają około 35 grup krwi, których nazwy określają litery AB0 oraz czynnik Rh (Rhesus). Z kolei czynnik Rh ma 61 antygenów, z czego najpopularniejszy to antygen D+ lub D-, dlatego przy transfuzji krwi tak ważne jest dokładne określenie naszej grupy. Poza tym, osoby z grupą krwi A produkują antygeny B, a ci z grupą B produkują antygeny A, a osoby z grupą krwi 0- uważane są za uniwersalnych dawców, zaś osoby z grupą AB+ mogą otrzymać krew od każdego.
Grupa krwi AB, a zwłaszcza jej odmiana AB- uważana jest za najrzadziej spotykaną grupę, posiada ją około 0.6% populacji. Ponieważ w naszej krwi znajduje się wiele antygenów, ilość kombinacji jest niezliczona, choć większość z nas posiada te typowe. Do wyjątkowych należą osoby nie tyle o ciekawej kombinacji, co braku pewnych elementów np. na świecie jest tylko 40 ludzi, których krew nie posiada czynnika Rh, 6 spośród nich jest dawcami krwi, dzięki czemu mogą oddać swoją krew każdej osobie z rzadkim typem czynnika Rh. Ale jeżeli sami będą potrzebować krwi to tylko 5 osób na świecie może być ich dawcami lub mogą skorzystać z osobistych zapasów.
Problemem może być także brak zgodności czynników Rh, zwłaszcza w sytuacji, gdy matka z krwią Rh- urodzi dziecko z krwią Rh+. Przy pierwszym porodzie wszystko może być w porządku, jednak przy kolejnym istnieje ryzyko produkcji antyciał i wystąpienia u dziecka choroby hemolitycznej noworodków czyli choroby wywołanej konfliktem serologicznym. Na szczęście dziś, dzięki lekom lub antyciałom można zapobiec temu schorzeniu.
W krajach azjatyckich prawie każdy zna swoją grupę krwi, ponieważ jest to bardzo ważny aspekt przy łączeniu się w pary.
Krew na poszczególne grupy AB0 została sklasyfikowana na początku XX wieku, a już w 1927 roku tokijski profesor Takeji Furukawa opublikował teorię na temat tego jak grupa krwi determinuje naszą osobowość i charakter. Początkowo artykuł nie wywołał sensacji, jednak gdy w 1970 roku dziennikarz Masahiko Nomi powrócił do niego tym razem teoria ta stała się bardzo popularna i po dzień dzisiejszy zarówno celebryci jak i zwykli obywatele kierują się jej wyznacznikami. Jednak nauka wciąż odrzucą ją jako wartościową teorię naukową.
Inna ciekawa teoria dotycząca oddziaływania grup krwi na nasze ciała zrodziła się na Zachodzie, a konkretnie w 1996 roku, kiedy to Amerykanin Peter J. D’Adamo opublikował książkę „Eat Right 4 Your Type”, a że Amerykanie mają fioła na punkcie odchudzania, publikacja szybko stała się bestsellerem i zapoczątkowała serię książek dotyczących zdrowia i grupy krwi, a nawet wpływu genotypu na naszą dietę. I znów nauka potraktowała te teorie jak bajki.
Ale oczywiście nie możemy powiedzieć, że nasza grupa krwi nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie. Osoby z grupą krwi A lub B mają większą ilość protein wpływających na szybsze gojenie się ran, które niestety także zwiększają ryzyko pojawienia się skrzepów. Z kolei ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył u osób z grupą 0 wzrasta dwukrotnie. To samo dotyczy osób z chorobami wieńcowymi, układu krążenia i rakiem. Osoby z grupą A lub B są bardziej zagrożone.
Dlatego ważne jest, byśmy zdobyli jak najwięcej danych na temat naszej grupy krwi, gdyż mogą być to informacje, które mogą uratować nam zdrowie i życie.
IB
Comments (0)