Czas wyborów
Czas wyborów
W niedzielę, 28 czerwca Polacy udadzą się do urn wyborczych, aby wybrać swojego prezydenta. Walka między kandydatami wchodzi w końcową fazę, każdy głos ma znaczenie. Także Polonia w Chicago i innych miastach Stanów Zjednoczonych będzie mogła oddać swój głos – drogą korespondencyjną, już w sobotę 27 czerwca.
Co powinniśmy wiedzieć o wyborach na prezydenta RP 2020?
W tym roku wyboru na prezydenta odbędą się drogą mieszaną. Głosowanie odbywać będzie się w formie tradycyjnej, przez złożenie karty do głosowania do urny w lokalu wyborczym. Jednocześnie utrzymano możliwość głosowania przez pełnomocnika, a wszystkim wyborcom, którzy wyrażą taką wolę, zagwarantowano możliwość głosowania korespondencyjnego. W USA Polonia może oddać swój głos tylko drogą korespondencyjną.
Kandydaci na prezydenta RP
Andrzej Duda – obecny prezydent Polski, nie należy do żadnej partii politycznej, ale może liczyć na poparcie Prawa i Sprawiedliwości, posiada wykształcenie prawnicze, ma 47 lat i mieszka w Krakowie.
Rafał Trzaskowski – kandydat Platformy Obywatelskiej, obecnie pełni funkcję prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa, posiada wykształcenie wyższe politologiczne, ma 48 lat i mieszka w Warszawie.
Szymon Hołownia – kandydat bezpartyjny, z wykształcenia – dziennikarz, publicysta, nie należy do żadnej partii politycznej, posiada wykształcenie średnie, ma 43 lata i mieszka w Otwocku.
Robert Biedroń – kandydat Lewicy, członek Wiosny Roberta Biedronia, poseł do Parlamentu Europejskiego, posiada wykształcenie wyższe politologiczne, ma 44 lata i mieszka w Warszawie.
Władysław Kosiniak – Kamysz – kandydat PSL, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, posiada wykształcenie wyższe medyczne, ma 38 lat i mieszka w Krakowie.
Krzysztof Bosak – kandydat Konfederacji, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, posiada wykształcenie średnie, ma 37 lat i mieszka w Warszawie.
Stanisław Żółtek – kandydat Kongresu Nowej Prawicy, członek Polexitu, posiada wykształcenie średnie, ma 64 lata i mieszka w Krakowie.
Marek Jakubiak – kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej, nie należy do żadnej partii politycznej, posiada wykształcenie średnie, ma 61 lat i mieszka w Warszawie.
Mirosław Piotrowski – kandydat Ruchu Prawdziwa Europa, członek Europa Christi, posiada wykształcenie wyższe historyczne, ma 54 lata i mieszka w Lublinie.
Paweł Tanajno – kandydat bezpartyjny, nie należy do żadnej partii politycznej, posiada wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, ma 44 lata i mieszka w Warszawie.
Waldemar Witkowski – członek Unii Pracy, pracuje w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego, posiada wykształcenie wyższe, ma 66 lat i mieszka w Poznaniu.
W przypadku, gdy żaden kandydatów w pierwszej turze nie osiągnie wymaganego poparcia społeczeństwa, 12 lipca odbędzie się druga tura, która zadecyduje o zwycięstwie jednego z dwóch kandydatów.
W sondażach przedwyborczych prowadzi Andrzej Duda, ale na plecach może czuć oddech Rafała Trzaskowskiego, który idzie jak burza, a przecież dopiero w maju zdecydował się na kandydowanie. Na trzecim miejscu znajduje się Szymon Hołownia.
Głosowanie w Chicago drogą korespondencyjną, tylko dla tych, którzy do 15 czerwca zgłosili swój udział w wyborach, odbędzie się 27 czerwca.
Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia!
Comments (0)