Wielkie grillowanie
Wielkie grillowanie
Jedną z najpopularniejszych metod przygotowywania różnorakich posiłków, zwłaszcza w okresie letnim, jest oczywiście grillowanie, nazywane także pieczeniem na ruszcie lub barbecue.
Metoda ta znana jest na całym świecie, choć za kolebkę uważa się USA, gdzie hiszpańscy osadnicy na początku okresu kolonialnego piekli wieprzowinę na rusztach. Dziś w kąciku kulinarnym kilka słów o różnych nazwach, stylach i sposobach przygotowywania potraw z grilla.
Ameryka Północna
Barbeque to najpopularniejsza forma grillowania powszechna w Stanach Zjednoczonych. Tę technikę grillowania charakteryzują dwie cechy. Długiemu, trwającemu nawet kilka godzin procesowi pieczenia poddaje się większe kawałki mięsa, które są wcześniej marynowane w ziołach, przyprawach lub płynach. Drugą kluczową cechą jest rodzaj paliwa. Barbecue robi się tylko nad żarzącymi się kawałkami drewna. Jest to nie tylko zdrowe grillowanie, ale również nadające potrawom charakterystycznego, dymnego posmaku.
Ameryka Południowa
Najpopularniejszą techniką grillowania jest asado, czyli umieszczanie mięsa ściśniętego w dwóch rusztach w specjalnych otworach wokół ogniska lub wbijanie rusztów w ziemię dookoła ogniska. Dzięki temu mięso piecze się wolniej, w niższej temperaturze, co powoduje, że jest soczyste.
Daleki Wschód
W kuchni dalekowschodniej grilluje się bezpośrednio nad rozgrzanymi węglami. Za bardzo charakterystyczny smak i fakturę potraw odpowiadają wyjątkowe przyprawy i proces przygotowania. Najpierw mięso marynuje się w bardzo wyrazistych sosach: sojowym, winie ryżowym lub innych sosach z dodatkiem miejscowych przypraw, a tuż przed pieczeniem smaruje się dodatkowo lekko rozpuszczonym cukrem lub miodem, które pod wpływem temperatury karmelizują się i nadają chrupkości oraz niepowtarzalnego smaku.
Bliski Wschód i Wschodnia Europa
Shashlik (szaszłyk) to technika polegająca na nadziewaniu na specjalne szpikulce kawałków mięsa lub warzyw. Umieszcza się je bezpośrednio nad żarem i w trakcie smażenia obraca kilkakrotnie, by były dopieczone z każdej strony. Oczywiście używa się także różnych rodzajów mięs i przypraw. W krajach arabskich jest to przede wszystkim jagnięcina, baranina, wołowina, rzadziej drób. W krajach niemuzułmańskich i Wschodniej Europy popularna jest również wieprzowina. Poza tym mięso może być pokrojone na kawałki lub używa się mięsa mielonego połączonego z przyprawami i ziołami.
Teren Alp francuskich
Niemal od czasów prehistorycznych na terenie Alp grilluje się potrawy na specjalnym kamieniu, który wrzuca się w ognisko i czeka, aż uzyska bardzo wysoką temperaturę, a następnie umieszcza się na nim mięso lub inne dowolnie wybrane produkty. Dzięki temu zdrowemu (bez tłuszczu, bez kontaktu z dymem) sposobowi grillowania potrawa zachowuje swój naturalny smak.
A skoro mowa o grillowaniu, to czas na przepisy – dziś marynaty do steaków!
Mieszanka kawowa do steków
- 2 łyżki palonych ziaren kawy
- 2 łyżeczki prażonych nasion kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka chilli w proszku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 1 łyżeczka gruboziarnistej soli morskiej
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu, świeżo mielonego
Ziarna kawy oraz kminu rzymskiego drobno zmiel w młynku. W misce wymieszaj z pozostałymi składnikami.
Mieszanka estragonowa do steków
- 1 ½ łyżeczki suszonego estragonu
- 2 ½ łyżeczki gruboziarnistej soli morskiej
- 2 łyżeczki pieprzu czarnego, świeżo mielonego
- 1 ½ łyżeczki suszonego tymianku
- 1 łyżeczka suszonych i pokruszonych liści szałwii
Wymieszaj wszystkie składniki i natrzyj nimi steki.
Comments (0)