Cholesterol – ABC, które powinieneś wiedzieć
Cholesterol – ABC, które powinieneś wiedzieć
Cholesterol jest obecny we krwi każdego z nas. Z jednej strony jest nam niezbędny, z drugiej – jego nadmiar może powodować problemy zdrowotne.
Cholesterol to substancja tłuszczowa, która występuje we wszystkich komórkach oraz we krwi. Wchodzi w skład błon większości komórek, uczestniczy w produkcji niektórych hormonów (np. płciowych) oraz bierze udział w syntezie kwasów żółciowych oraz w wytwarzaniu witaminy D, odgrywa także ważną rolę w pracy mózgu. Cholesterol wytwarzany jest przez nasz organizm, ale również może być dostarczany wraz z jedzeniem.
Sam w sobie cholesterol nie jest szkodliwy, niebezpieczny staje się dopiero jego nadmiar. Do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów wystarcza tyle cholesterolu, ile organizm sam wyprodukuje (cholesterol endogenny), głównie w wątrobie. Cholesterol endogenny stanowi 80% ogółu cholesterolu, 20% dostarczane jest wraz z pożywieniem (cholesterol egzogenny) i niestety ten jest odpowiedzialny za zawyżenie poziomu cholesterolu w organizmie.
Cholesterol dzielimy na dwa rodzaje:
Dobry cholesterol HDL – wykazuje działanie ochronne, przeciwdziała miażdżycy. Dzięki niemu komórki tłuszczu są wypłukiwane z naczyń krwionośnych do wątroby, tam są rozkładane, a następnie wydalane z organizmu. Im większe stężenie dobrego cholesterolu tym lepiej dla nas.
Zalecane poziomy to:
● Mężczyźni – powyżej 1 mmol/l
● Kobiety – powyżej 1,2 mmol/l
● Idealny wynik – 1,5-1,6 mmol/l
Zły cholesterol LDL – transportuje cholesterol do komórek organizmu, w tym do tętnic. Zwiększony pozom może doprowadzić do nagromadzenia się go w naczyniach krwionośnych i powstania blaszki miażdżycowej, która może powodować zator i ograniczyć przepływ krwi w naczyniach.
Zalecane poziomy to:
● Norma – poniżej 3 mmol/l
● Osoby chore na cukrzycę – 2,6 mmol/l
● Osoby z wysokim ryzykiem chorób naczyniowo-sercowych
– 1,4 mmol/l
● Osoby dorosłe zdrowe powinny utrzymywać poziom całkowitego cholesterolu poniżej 5 mmol/l.
Najczęstsze przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu to:
– czynniki, na które nie mamy bezpośredniego wpływu to:
● nasz wiek – powyżej 40 lat,
● historia zdrowia rodziny – przypadki podwyższonego poziomu
cholesterolu lub choroby wieńcowej przed 50 rokiem życia
oraz wysokie ciśnienie krwi,
● występowanie dodatkowego schorzenia, które podwyższa
poziom cholesterolu
– czynniki, które możemy kontrolować lub zmienić to:
● stres,
● palenie tytoniu,
● picie dużej ilości alkoholu,
● brak ruchu i regularnych ćwiczeń,
● nadwaga i otyłość,
● zła dieta, bogata w produkty zwierzęce i tłuszcze nasycone.
Dbanie o swoje zdrowie należy zacząć od badania krwi oraz pomiaru poziomu cholesterolu. Następnie należy zmienić nawyki żywieniowe. Kluczem do sukcesu jest balans i zrównoważenie składników diety. Mięso powinno być jadane 2-3 razy w miesiącu. Jak najczęściej powinniśmy jeść tłuste ryby, bogate w kwasy omega-3. Do minimum należy ograniczyć spożywanie słodyczy, niezdrowych przekąsek i produktów przetworzonych. Ważny jest także sposób przygotowania posiłków. Należy unikać potraw smażonych na głębokim tłuszczu oraz tych w panierkach. Posiłki należy spożywać regularnie w odstępach około 4-5 godz. Nie należy się przejadać i oczywiście ważna jest aktywność fizyczna, czyli więcej ruchu!
CONCILIO
Comments (0)