Wypryski, krosty, pryszcze
Wypryski, krosty, pryszcze
Wypryski, czyli małe krostki pojawiają się na różnych częściach ciała niezależnie od wieku. Czasem są to czerwone swędzące krostki, czasem mogą być to ropne wypryski.
Trądzik i różnego rodzaju wypryski świadczą o tym, że w ludzkim organizmie pojawiło się ognisko zapalne. Zgromadzone toksyny mogą też wskazywać na rozwijanie się procesów chorobowych. Należy więc zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie zlokalizowane są ropne lub swędzące krostki i krosty.
Wypryski
Wypryski na szyi mogą oznaczać, że mamy problemy z hormonami, np. nadczynność nadnerczy. Pojawienie się trądziku na ramionach sygnalizuje, że jesteśmy bardzo zestresowani. Krostki na dekolcie wskazują na zakażenia grzybicze, nadwrażliwość na pokarmy albo uczulenie na ubrania ze sztucznych tworzyw. Wypryski w zgięciach ramion związane są z brakiem witamin. Na brzuchu krostki pojawiają się z reguły wtedy, gdy mamy na sobie zbyt ciasne i uwierające ubrania. Z kolei wypryski w okolicach intymnych mogą być przyczyną niewłaściwej higieny. Pryszcze na udach to trądzik powstający pod wpływem używania niewłaściwych kosmetyków albo środków do prania. Krostki pojawiające się na pośladkach świadczą o źle dobranej bieliźnie albo niewłaściwej diecie. Krosty na łokciach pojawiają się zazwyczaj w wyniku reakcji alergicznej. Alergenem najczęściej bywa proszek do prania, płyny do płukania tkanin, różne kosmetyki. Także w okresie zwiększonego stresu i spadku odporności może nasilić się występowanie krost i pryszczy.
Ropne krosty
Ropne krosty na plecach mogą mieć kilka przyczyn. Mogą być objawem trądziku ropowiczego, czyli torbielowatych zmian ropnych pojawiających się na większej powierzchni skóry przez długi czas (pojawiają się wtedy także na twarzy i klatce piersiowej). Ropne pryszcze na plecach są bolesne i mogą towarzyszyć im zaskórniki i wągry. Są wynikiem stanu zapalnego, więc ich leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków oraz retinoidów. Nieleczone często pozostawiają szpecące blizny. Inną przyczyną pojawienia się krost ropnych mogą być wahania hormonalne, niedostateczna higiena oraz problemy ze źle funkcjonującym układem trawiennym. Ropne swędzące krosty na nogach pojawiają się często na skutek błędów pielęgnacyjnych i drażniącej skórę depilacji. Naruszenie ochronnej warstwy hydro-lipidowej skóry powoduje suche i swędzące krosty na nogach, także wtedy, gdy stosujemy nieodpowiednie, wysuszające skórę kosmetyki. Inną przyczyną pojawienia się krost nie tylko na nogach, ale i na rękach może być rogowacenie mieszkowe. Schorzenie polega na tym, że miejsce, z którego rosną włoski, staje się zaczerwienione i twarde. Czasem towarzyszy temu podrażnienie i pieczenie. Aby uniknąć ich pojawiania się należy stosować odpowiednie kosmetyki, które będą łagodzić i nawilżać skórę, często zmieniać maszynką do golenia oraz złuszczać regularnie zrogowaciały naskórek.
Jeśli piekące, swędzące, ropne krosty na łokciach, rękach i nogach, lub ropne pryszcze na plecach lub udach stale ci dokuczają i trudno jest załagodzić ten problem, należy skorzystać z porady lekarza dermatologa.
CONCILIO
Comments (0)