Bób – smaczny i zdrowy
Bób – smaczny i zdrowy
Bób jest rośliną strączkową, która jest dobrym źródłem białka. Białko to ze względu na swoją budowę może z powodzeniem zastępować zwierzęce.
Jak wskazują badania archeologiczne, już ponad 5 tysięcy lat przed naszą erą bób był rośliną niezwykle rozpowszechnioną w regionie Morza Śródziemnego. Ziarna bobu odegrały również niebagatelną rolę w rozwoju ateńskiej demokracji – barwione na biały i czarny kolor używane były do anonimowego głosowania nad ważnym kwestiami państwowymi. Wedle legendy uprawa bobu uratowała również średniowiecznych mieszkańców Sycylii przed śmiercią głodową z powodu panującej suszy. Jedyną rośliną, która zdążyła wzejść na wysuszonej do cna glebie był właśnie bób. Do dziś jego łuskami przyozdabia się ołtarze łaskawego świętego Józefa, patrona Sycylii.
Bób można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku. Ziarenka wysadza się już w marcu, bezpośrednio do gruntu, pamiętając o zachowaniu półmetrowych odstępów między rzędami. Dorosłe rośliny mogą osiągać nawet metr wysokości! Gleba nie powinna być zbyt kwaśna, a stanowisko wysiewu raczej słoneczne. Przy sumiennym podlewaniu w okresie największego wzrostu – na przełomie kwietnia i maja – pysznych świeżych plonów w łuskach można spodziewać się już w czerwcu.
W 100 g bobu znajduje się aż 26 g roślinnych protein i 25 g błonnika spożywczego. Poza tym bób powinien znaleźć się w jadłospisie każdej przyszłej mamy ze względu na niezwykle wysoką zawartość kwasu foliowego – aż 106% zalecanego dziennego spożycia w 100 g ziaren. Niebagatelne są również zasoby pozostałych witamin – witaminy A, witamin z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B9 i B12), witaminy C i K. Bób zawiera także dużo minerałów – cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, sód, wapń i żelazo.
Najlepiej bób gotować na parze. Tak ugotowane warzywo nie traci swoich właściwości ani wartości odżywczych. Zachowuje także swój oryginalny smak. Jeżeli gotujemy bób w wodzie, to należy zachować proporcje 1 szklanka bobu na 2 szklanki wody. Do gotowania należy dodać łyżkę cukru i szczyptę soli i gotować na dużym ogniu. Jeżeli chodzi o czas to młody bób gotujemy około 15 minut, a starszy 25 minut. Gotowanie we wrzącej wodzie jest krótsze – młody można gotować ok 3-5 minut, by był bardzo chrupki, natomiast dłuższe gotowanie bobu sprawi, że będzie on bardziej miękki i “maziowaty”. Bób dobrze smakuje podawany z masłem smakowym lub czosnkiem.
Sałatka z bobem
Składniki:
- 6 jajek,
- 4 łyżki majonezu,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- 3 ziemniaki,
- 1 szklanka ugotowanego bobu,
- 6 plastrów wędzonego boczku,
- 1 łyżka musztardy,
- sól, pieprz, szczypiorek
Przygotowanie: Jajka ugotuj na twardo, ziemniaki ugotuj w mundurkach, boczek upiecz na chrupko w piekarniku. Wymieszaj majonez z jogurtem, musztardą, pieprzem i solą. Jajka i ziemniaki pokrój w kostkę, pokrusz boczek. Wymieszaj z sosem majonezowym i posyp szczypiorkiem.
Pulpety z bobu
Składniki:
- 1 kilogram bobu ugotowanego,
- 1 cebula,
- sól, pieprz,
- 2 ząbki czosnku,
- olej
Przygotowanie: Bób obierz ze skórki i przetrzyj przez sito. Cebulę posiekaj i wymieszaj z bobem, dodaj przeciśnięty czosnek i przyprawy. Możesz dodać też ulubione zioła lub szczypiorek. Formuj z masy kuleczki wielkości orzecha włoskiego i smaż na oleju.
Comments (0)