Jeżyny
Jeżyny
Te dojrzałe, ciemnogranatowe czy czarne owoce są słodkie i bardzo smaczne, a przy tym zawierają wiele składników niezbędnych dla zdrowia. Ich nazwy różnią się w zależności od regionu, nazywane są czarną maliną, ożyną lub ostrężyną.
Owoce jeżyn są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, A, E i K oraz minerałów: wapnia, żelaza, potasu, magnezu, fosforu i sodu. Posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu poleca się je w profilaktyce nowotworowej. Poza tym sok z jeżyn jest bardzo zdrowy i warto pić go w sezonie grypowym, by uchronić się przed przeziębieniem czy wspomóc działanie leków.
Inne ważne właściwości jeżyn to:
▸ zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (choroba oczu),
▸ wzmacniają kości,
▸ łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy,
▸ regulują poziom cukru we krwi,
▸ opóźniają starzenie się skóry,
▸ wspomagają odchudzanie, dzięki niskiej zawartości kalorii oraz dużej ilości błonnika zapewniającego uczucie sytości i regulację procesu trawienia.
Nie tylko owoce jeżyn posiadają wiele benefitów dla naszego zdrowia.
Napary ze świeżych i suszonych liści stosuje się w takich dolegliwościach, jak:
– choroby układu pokarmowego spowodowane infekcjami bakteryjnymi i grzybowymi oraz zapaleniem śluzówki,
– biegunki,
– ropne zapalenia skóry (naparem przemywa się chore miejsca).
Sałatka z melonem i jeżynami
Składniki: ½ melona, 1.5 szklanki jeżyn, rukola z roszponką, 100 g sera feta lub sera białego, 2 łyżeczki oliwy z oliwek
Sos miodowy: 2-3 łyżki miodu, 2-3 łyżeczki startego imbiru, szczypta soli i świeżo zmielony czarny pieprz, 1-2 łyżeczki soku z limonki lub cytryny
Przygotowanie: Melona obierz, pokrój w kostkę (usuń pestki). Wymieszaj ze składnikami sosu. Na talerzach rozłóż opłukaną i osuszoną rukolę z roszponką, dopraw solą, pieprzem i skrop oliwą, delikatnie wymieszaj. Wyłóż melona z sosem, jeżyny i pokrusz serem feta.
Napar na grypę i infekcje
Składniki: 1 łyżka liści, 1 szklanka wrzątku
Przygotowanie: Liście zalej wrzątkiem, odstaw pod przykryciem na 4 godziny. Pij wiele razy dziennie po łyżce.
Nalewka z jeżyn
Składniki: 2 kg jeżyn, 1 kg cukru, 1 litr spirytusu
Przygotowanie: Owoce dokładnie umyj, osusz, przełóż do słoja warstwami delikatnie dociskając je z cukrem. Słój zamknij i przetrzymaj 4-5 dni, potrząsając nim od czasu do czasu. Po tym czasie zalej spirytusem i odstaw na kolejny tydzień. Następnie odcedź owoce od alkoholu i odłóż na kolejny tydzień. Przelej przez gazę i rozlej do wyparzonych butelek. Przechowuj w chłodnym miejscu, przez kolejne pół roku.
Comments (0)