Zmiany barwnikowe, czyli pieprzyki i ich zagrożenia
Zmiany barwnikowe, czyli pieprzyki i ich zagrożenia
Na skórze dorosłego człowieka znajduje się średnio 30 zmian barwnikowych, które potocznie określone są pieprzykami. Ich różnorodność jest tak duża, że tylko dermatolog może je dokładnie rozpoznać i dokładnie określić ich niebezpieczeństwo.
Wszelkie znamiona barwnikowe pojawiają się w pierwszych latach życia człowieka. Są one wynikiem ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Duże znaczenie w ilości i rodzaju pojawiających się zmian barwnikowych mają predyspozycje genetyczne oraz rodzaj skóry, tzw. fenotyp. Znamiona barwnikowe są skupiskiem komórek barwnikowych, które układają się w charakterystyczny wzór na skórze i u niektórych osób już od wczesnego dzieciństwa jest ich bardzo dużo.
W przypadku pojawiania się przebarwień na skórze należy zwracać uwagę na poniższe cechy określane jako ABCDE:
A – Asymetria (asymmetry) – znaczna asymetria pieprzyka oznacza zwiększone ryzyko przekształcenia się go w czerniaka.
B – brzegi (borders) – nieregularne brzegi pieprzyka również oznaczają zwiększone ryzyko powstania czerniaka.
C – kolor (colour) – niejednolita barwa znamienia wynikająca z nierównomiernego rozłożenia melanocytów może wskazywać na powstawanie czerniaka.
D – średnica (diameter) – jeśli pieprzyk ma więcej niż 0.5 cm, może się przekształcić w czerniaka.
E – rozwój (evolution) – zmiana wyglądu znamienia w trakcie ostatnich trzech miesięcy jest również alarmującym sygnałem.
Bardzo ważna jest więc samokontrola wszelkich plamek pojawiających się na naszym ciele. Jeżeli któraś z wyżej wymienionych cech znamienia zmieniła się od razu powinniśmy udać się do dermatologa, gdyż tylko lekarz może prawidłowo określić zagrożenie lub jego brak.
Oczywiście największym zagrożeniem jest czerniak, czyli rak skóry. Każdy z nas powinien mieć świadomość tego zagrożenia i powinien dbać o jego zminimalizowanie. Dlatego też należy:
– zminimalizować/unikać opalania, zarówno korzystając z naturalnego słońca oraz sztucznych źródeł promieniowania UV, jakim są solaria. Nadmierna ekspozycja na słońce skutkuje gromadzeniem się mutacji w kodzie genetycznym komórki, czego efektem jest rozwój nowotworów skóry. Ograniczmy/unikajmy solarium, leżenia plackiem na plaży i pamiętajmy o kremach z filtrem ochronnym oraz okularach.
– czerniak może pojawić się w każdym wieku, choć częściej występuje u osób starszych. Bardzo często rozwija się na poprzednio niezmienionej skórze, ale także może rozwijać się w obrębie istniejącej już zmiany barwnikowej, pieprzyka, który był od lat.
– czerniak może rozwinąć się w każdym, nie tylko najbardziej widocznym, miejscu na skórze jednak najczęściej pojawia się na tułowiu, twarzy oraz na kończynach dolnych.
W związku z niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą atypowa zmiana skórna, wiele osób decyduje się na operację usunięcia znamienia barwnikowego. I choć nie każdy pieprzyk należy usunąć, na pewno warto rozważyć taką operację w wypadku pieprzyków narażonych na podrażnienie lub zbytnie nasłonecznienie. Istnieje wiele metod ich usuwania, a o wyborze którejś z nich decyduje dermatolog.
W letnie upalne dni pamiętajmy więc o ochronie naszej skóry, starajmy się zminimalizować zagrożenie związane z nadmierną ekspozycją słoneczną oraz nie bagatelizujmy zmian na skórze.
CONCILIO
Comments (0)