Remote learning, czyli zdalne nauczanie
Remote learning, czyli zdalne nauczanie
Zacznijmy od wyjaśnienia samego terminu remote learning. Krótko mówiąc, zdalne uczenie się ma miejsce, gdy nauczyciele i uczniowie przenoszą zwykle zajęcia stacjonarne do tymczasowej przestrzeni online.
Nauka zdalna jest rodzajem e-learning nazywanego także uczeniem się online, ale nie jest „uczeniem online”, ponieważ nie jest to nauka, która jest przeznaczona wyłącznie dla przestrzeni cyfrowych, tak jak jest to w przypadku e-learning.
Niestety, ale uczniowie zdani są w tym roku szkolnym właśnie na tę formę nauki. Nawet jeżeli początkowo będą mogli powrócić do sal nie gwarantuje im to całorocznej nauki w tradycyjnym trybie spotkań w klasach w budynkach szkół. Aby pomóc rodzicom i dzieciom w tym niełatwym procesie adaptacji postanowiliśmy, opierając się na zeszłorocznym kilkumiesięcznym doświadczaniu, przygotować listę pomocnych wskazówek, podstawowych rad jak pomóc dziecku, by nauka była najskuteczniejsza.
1. Ustal i przestrzegaj harmonogramu zajęć i zadań, jakie mają być wykonane danego dnia.
Jeżeli jest to możliwe postaraj się, aby był on jak najbliższy temu, jak wyglądał plan dnia waszego dziecka przed wirusem, kiedy chodziło do regularnej szkoły. Ustal więc stałe godziny posiłków, nauki, zabawy, itp. Jeżeli to konieczne przygotuj harmonogram, który będzie dostępny dla wszystkich domowników. Oczywiście może zajść sytuacja, kiedy będzie konieczne zmodyfikowanie grafiku, pamiętaj jednak o tym, że twoje dziecko tak jak ty potrzebuje pewnej rutyny.
2. Przygotuj się przed zajęciami.
Co to oznacza? Tak trywialne rzeczy jak przygotowane ołówki, długopisy, kredki, ale także hasła potrzebne do logowania czy też adresy stron z jakich będzie musiał korzystać uczeń.
3. Zapewnij odpowiednie środowisko do nauki.
Po zeszłorocznych doświadczeniach już wiesz, że dziecko nie powinno się rozpraszać. Należy wyeliminować najbardziej, jak to się da hałasy np. muzykę, odgłosy prac domowych lub rozmów w tle podczas remote learning. Na czas lekcji telefon powinien być schowany.
4. Nie ucz, ale staraj się pomóc zrozumieć.
Pomaganie uczniom w zrozumieniu jest jedną z bardziej oczywistych wskazówek dotyczących zdalnego uczenia się dla rodziców. Najważniejsze jest to, żeby pomoc dziecku w zrozumieniu przekazywanych treści, a nie pouczać lub wykonywać za dziecko zadanie. Nie ukrywamy, że potrzebne będą tutaj spore pokłady cierpliwości. Poza tym, jeżeli nie będziesz w stanie pomóc dziecku koniecznie skontaktuj się z nauczycielem i poproś o wyjaśnienie niezrozumiałej części zadania.
5. Pamiętaj, że najważniejsze w procesie uczenia się jest dziecko.
Tak więc sprawdzaj komunikaty i wiadomości jakie wysyłane są ze szkoły. Nie poddawaj się presji, że zadanie musi być wykonane. Jeżeli coś sprawia dziecku trudności koniecznie powiadom o tym nauczyciela, poproś o pomoc i wyjaśnienie. Większość uczniów nie wie, czego nie wie, dlatego tak ważne jest, by zrozumieć czy jest to np. problem ze skupieniem się czy może motywacją i starać się to zmienić. To rodzice najlepiej wiedzą, jak zmotywować dziecko, jak pomóc mu „chcieć” uczyć się i zdobywać wiedzę. Szkoły czy też dystrykty szkolne zdążyły już zgromadzić pewne doświadczenia przez kilka miesięcy ubiegłego roku szkolnego, korzystaj z zasobów szkoły w tej dziedzinie.
6. Zachęcaj dziecko do rozwijania się.
Nie chodzi o to, czego się nauczyć ani jak się uczyć, ale raczej o to, jak myśleć o tym, czego się uczymy. Korzystaj z programów i pomocy dostępnych w internecie, aby jak najbardziej dopasować proces edukacji do możliwości i potrzeb dziecka. Zachęcaj do samodzielności, dzięki temu proces uczenia się będzie bardziej satysfakcjonujący i skuteczniejszy.
7. Inne pomocne strategie.
Korzystaj z dodatkowych pomocy np. aplikacji, oferuj punkty, poziomy, wyzwania, widoczne wyznaczniki postępów w procesie samodzielnego uczenia w domu, połącz dziecko z rówieśnikami, najlepiej o podobnych celach i podejściu do „życia” z ich własnym. Zrób to, by ułatwić proces uczenia się.
CONCILIO
Comments (0)