Siemię lniane
Siemię lniane
Nasiona lnu zwyczajnego popularnie nazywane siemieniem lnianym są niedocenianym produktem żywnościowym, który ma niezwykłą wartość odżywczą, a także właściwości lecznicze.
Siemię lniane to malutkie ziarenka lnu pospolitego w kolorze brązowym lub lekko złotym. Uważane są za tzw. superfoods, czyli zdrową żywność dobrze działająca nie tylko na nasz organizm, ale także wykorzystywaną w kosmetyce. W sklepach dostępne są całe ziarna, w formie zmielonej oraz w postaci oleju lnianego. Choć nasiona lnu należą do produktów roślinnych zawierają bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (zawierają ich prawie tyle samo co ryby). Tak więc w skład nasion lnu wchodzi tłuszcz roślinny z czego część stanowią kwasy tłuszczowe omega-3 (około 60%) oraz kwasy tłuszczowe omega-6 (około 15%). Ponadto siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny.
Siemię lniane nie tylko odżywia nasz organizm, ale także leczy. Przede wszystkim obniża poziom cholesterolu we krwi, upośledza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym. Poza tym wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz co dość ciekawe… poprawia nastrój.
Inne właściwości lecznicze to:
▮pomaga leczyć refluks – dzięki dużej zawartości substancji śluzowych nie tylko łagodzi pieczenie w przełyku, ale chroni również śluzówkę.
▮pomaga przy zaparciach – dzięki błonnikowi reguluje pracę układu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie i łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Pomaga też przy biegunkach.
▮leczy wrzody – działa osłaniająco i regenerująco na błonę przewodu pokarmowego, dzięki czemu stosuje się go w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
▮pomaga przy problemach hormonalnych – ogranicza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych na jajnikach i piersiach, oprócz tego ogranicza objawy występujące przy zbyt wysokim/niskim stężeniu estrogenów w organizmie.
▮nawilża gardło – przez co łagodzi kaszel i ból gardła.
▮pomaga przy nadciśnieniu tętniczym – wpływa na zmniejszenie napięcia ścian naczyń krwionośnych.
▮zmniejsza glikemię w cukrzycy typu 2 – dzięki zawartości lignanów.
▮hamuje osteoporozę – zwiększa ilość lignanów, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka osteoporozy.
▮wspomaga odchudzanie – polecane jest dla osób walczących z nadwagą lub otyłością.
Zanim sięgniemy po siemię lniane należy pamiętać:
▮Ma krótki okres przydatności do spożycia ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
▮Spożywanie siemienia lnianego w nadmiarze może doprowadzić do odwodnienia organizmu (ziarna siemienia szybko pochłaniają wodę), mdłości, biegunki, nietolerancji pokarmowej. Dlatego wskazana jest ostrożność zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś cierpi na choroby przewodu pokarmowego.
▮Jest dość kaloryczne, ponieważ 1 łyżeczka (9 g) nasion lnu zwyczajnego dostarcza 46 kcal.
Jest wiele przepisów z użyciem siemienia lnianego. Nasiona lnu można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Można je stosować jako dodatek do surówek i sałatek, można dodać je do koktajli warzywnych i owocowych, można także zalać gorącą wodą i pić otrzymany galaretowaty napar.
CONCILIO
Comments (0)