Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
Mimo tak doskonale rozwiniętej i wciąż rozwijającej się medycyny, rak piersi spędza sen z powiek wielu pań.
Aczkolwiek w tym miejscu należy wspomnieć, że rak piersi dotyczy także panów. Tak, tak drodzy panowie – również u płci męskiej odnotowano już nie tylko zachorowania na raka piersi, ale także przypadki śmiertelne. Najnowsze badania pokazują, że rocznie średnio na raka piersi może zachorować 1 na 1000 mężczyzn żyjących w USA.
Rak piersi jest bardzo niebezpieczny i nadal jest odpowiedzialny śmierć blisko pół miliona kobiet rocznie na świecie (w 2013 roku zmarło 463 990 kobiet na świecie tylko z powodu raka piersi – jest to druga, po raku płuc, śmiertelna choroba kobiet).
Czas na statystyki
• największe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jest w grupie wiekowej 50-69 lat, jednakże coraz więcej przypadków odnotowuje się w młodszych grupach. Raka piersi zdiagnozowano już nawet u małych dziewczynek, w wieku 6 lat.
• średnio 1 na 8 kobiet w USA, czyli jakieś 12% jest narażona na zachorowanie na raka piersi;
• lekarze szacują, że tylko w 2016 roku w USA aż u 246,660 kobiet zostanie zdiagnozowany rak piersi.
• ponad 40 tys. kobiet przegrało walkę z rakiem piersi w USA w 2015 roku.
• mimo, że wciąż tak wiele kobiet cierpi na raka piersi, dane wskazują na spadek zachorowań. Wynika to być może z tego, że kobiety są coraz bardziej świadome tej choroby, częściej poddają się badaniom, zmieniły swoją dietę i przede wszystkim stosują mniej terapii hormonalnych.
• około 5-10% przypadków zachorowania na raka piersi wiąże się z mutacja genów BRCA1 i BRCA2. Kobieta, u której wykryto mutację genu BRCA1 ma aż 55-65% szans na zachorowanie na raka piersi. W przypadku genu BRCA2 jest to 45%.
• 85% kobiet cierpiących na raka piersi nie miało w domu przypadków zachorowania na tę przypadłość.
• w USA mieszka 2.8 miliona kobiet, którym udało się pokonać raka, lecz wciąż są pod obserwacją lekarzy.
• w Polsce rak piersi stanowi 20% zachorowań na nowotwory złośliwe, a każdego roku średnio 15 tys. kobiet dowiaduje się, że jest chorych. Ponad 1/3 z nich umiera.
Czynniki ryzyka
• historia rodzinna – jeśli mama, córka, siostra lub babcia cierpiały na raka, możesz być obciążona i ty;
• geny;
• płeć – kobiety znacznie częściej chorują niż panowie;
• wiek – po 50. roku życia co dwa lata powinnaś robić badania kontrolne.
Objawy raka piersi
Rak piersi jest nowotworem gruczołu sutkowego. Każda z nas, kobiet powinna regularnie sprawdzać swoje piersi podczas kąpieli pod prysznicem. Masować, dotykać, sprawdzać, czy nagle nie pojawiły się zgrubienia lub guzki w środku. Tylko odpowiednio wcześnie wykryty rak i prawidłowa, szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą zapewnić sukces, jakim będzie pokonanie nowotworu. Niestety, rak piersi dość często zostaje wykryty już w zaawansowanym stanie i mimo amputacji piersi i chemioterapii wygrywa walkę. Dlatego tak ważne jest – podkreślę jeszcze raz – badanie piersi przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście, gdy wyczujesz pod palcami guzek, którego wcześniej nie było w piersi lub inne zgrubienie, które nagle się pojawiło, bezzwłocznie umów się na wizytę do ginekologa, a on już oceni co to jest.
Powinnaś także zwrócić uwagę na takie objawy, jak:
– zmarszczenie lub wciągnięcie skóry piersi,
– owrzodzenie skóry lub brodawki,
– wyciek z brodawki,
– powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.
Leczenie
Swoje pierwsze kroki po wykryciu guzka powinnaś skierować do ginekologa, który zaleci wykonanie mammografii, USG piersi lub biopsji. Wiele kobiet myśli, że biopsja to już wyrok, a to tylko badanie za pomocą którego zostaje pobrany wycinek do badania i na podstawie tego zostaje postawiona diagnoza. Jeśli niestety biopsja potwierdzi raka, stosuje się leczenie skojarzone, czyli chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię i hormonoterapię. Leczenie zależy od stanu zaawansowania raka. Jeżeli choroba została zdiagnozowana zbyt późno, kobietę czeka usunięcie chirurgiczne guzka, a w najgorszym przypadku amputacja piersi – mastektomia. Po zabiegu stosuje się radioterapię i chemioterapię.
Co roku w Chicago i innych miastach odbywa się Avon Walk. Jest to marsz, w którym może wziąć każdy z nas, a dochód z niego przeznaczony jest na ratowanie kobiet z rakiem piersi, na badania, które mają im pomóc, na utrzymanie miejsc, dających wsparcie kobietom. Marsz odbywa się w czerwcu – pierwszy weekend, a uczestnicy zobowiązują się wpłacić na konto Avon Walk $1800.
Wśród maszerujących przez dwa dni osób, które mają do pokonania 39.3 mili, znalazły się Polki – Stokrotki i Różowe Kropeczki, które zapowiedziały udział także w przyszłorocznym marszu. Jeśli chcesz wspomóc kobiety walczące z rakiem piersi, możesz wesprzeć polonijne dziewczyny, które już powoli zaczynają zbierać fundusze na przyszły rok.
Ruda