„Dziękczynny” poradnik pani domu
„Dziękczynny” poradnik pani domu
Za kilka dni Święto Dziękczynienia. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku raczej nie będziemy mogli wyjść na obiad do restauracji czy spotkać się w dużym, rodzinnym gronie.
Według zaleceń rządzących – powinniśmy unikać wszelkich dużych zgromadzeń i kontaktu z osobami, które nie stanowią części naszego gospodarstwa domowego. Nie oznacza to jednak, że mamy zaniechać świętowania. Czas rozpocząć przygotowania:
▸ Menu – od tego musisz zacząć! Przygotuj listę potraw, które chcesz przygotować. Nasza propozycja jest następująca:
- Indyk – gwiazdor wieczoru powinien ważyć pomiędzy 12 a 16 funtów. Nie tylko szybciej się upiecze, ale również jest łatwiejszy w „obsłudze”. Pamiętaj, ogólna zasada to 1 funt mięsa na osobę. Przepis tutaj
- Słodkie ziemniaki – nie powinno ich zabraknąć na żadnym stole dziękczynnym. Przepis: tutaj
- Sos (gravy) – możesz kupić gotowy lub w łatwy sposób sama go przygotujesz
- Żurawiny – możesz sięgnąć po świeże lub z puszki. Przepis tutaj
- Pumpkin pie – ciasto dyniowe to obowiązkowa pozycja na stole
▸ Lista zakupów – bez niej nawet nie wychodź z domu. Możesz ją spisać po uprzednim przyrządzeniu menu oraz sprawdzeniu dokładnie składników potrzebnych do wykonania każdej potrawy z listy.
▸ Wybierz się do sklepu – im szybciej wybierzesz się do sklepu, tym mniejszy tłum ludzi w nim napotkasz. Nie czekaj do ostatniego dnia. Jeśli zdecydujesz się na zakupy tuż przed samym Świętem Dziękczynienia możesz liczyć się z gorszymi produktami (przebrany towar), długimi kolejkami do kas, a także z tym, że jeśli kupujesz zamrożonego indyka to możesz mieć problem z jego rozmrożeniem na czas.
▸ Zaplanuj obiad – dokładnie przemyśl, ile czasu potrzebujesz, aby przygotować obiad i ogarnąć mieszkanie. Pamiętaj, że inni domownicy także powinni mieć wyznaczone obowiązki. Podział prac to podstawa dobrej organizacji. Niektóre z dań i półprodukty możesz przygotować już dzień wcześniej. Również wcześniej możesz przygotować dom, ozdoby stołu oraz wszelkie półmiski i talerze, które będziesz używała. Im więcej prac wykonasz przed czwartkiem, tym mniejsze zamieszanie i zdenerwowanie w czwartek świąteczny.
▸ Nie zapomnij o dobrej zabawie – przyjęcie jest ważne, ale najważniejsze jest towarzystwo i dobry humor.
MK
Comments (0)