Alergeny pokarmowe
Alergeny pokarmowe
Jeszcze kilka dekad temu alergie nie należały do bardzo popularnych schorzeń na jakie cierpią już małe dzieci. Dziś ze względu na coraz gorszej jakości środowisko oraz żywność coraz więcej osób rodzi się lub zapada na alergie. Oto lista najpopularniejszych alergenów wśród dorosłych i dzieci.
Mleko krowie
Obecnie uczulenie na alergeny mleka rozpoznaje się u 2-5% dzieci, jednak większość z nich wyrasta z alergii pomiędzy 2. a 5. rokiem życia. Spośród frakcji białek kazeinowych do najsilniej alergizujących należy kazeina, a wśród białek serwatkowych – β-laktoglobulina i α-laktoglobulina. Obajwy alergii na mleko to: wymioty, biegunka, ból brzucha, wzdęcia, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, wypryski skórne.
Jajka
Uczulenie na białko jajka kurzego występuje u dzieci do trzeciego roku życia. Najsilniejsze alergeny to: owomukoid, owoalbumina, owotransferyna i lizozym. Najważniejszym alergenem występującym w żółtku jaja kurzego jest a-liwityna. Objawy natychmiastowe uczulenia to: wymioty, biegunka, rumień wokół ust, pokrzywka, skurcz oskrzeli, alergiczne zapalenie spojówek i /lub błony śluzowej nosa, wstrząs anafilaktyczny. Objawy „opóźnione” to: astma oskrzelowa i przewlekły kaszel.
Ryby
Z alergii na ryby niestety nie wyrasta się. Może być ona wywołana jednym gatunkiem ryb lub wszystkimi a nawet kawiorem. Najważniejszym alergenem jest parwalbumina, której duże ilości znajdują się w mięsie dorsza. Każdy gatunek ryby może być przyczyną alergii choć groźniejsze są ryby morskie takie jak: dorsz, śledź, szprot, tuńczyk czy łosoś. Reakcje alergiczne mogą wystąpić po spożyciu ryb ale także np. podczas kontaktu ze skórą lub wdychania oparów gotowanej ryby. Najczęstsze objawy alergii na ryby to: zmiany skórne (pokrzywka, nasilenie AZS), bóle brzucha, biegunki, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek, duszność, nieżyt nosa, astma, a także wstrząs anafilaktyczny.
Skorupiaki
Głównym alergenem jest tropomiozyna, której duże ilości znajdują się w mięsie skorupiaków. Odpowiada ona za około 60% przypadków alergii na owoce morza. Gotowanie, smażenie, pieczenie nie zmniejsza właściwości uczulających skorupiaków. Objawy alergii to: wymioty, biegunka, ból brzucha, wzdęcia, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, wypryski skórne i ataki astmy. Stosunkowo często występuje również reakcja anafilaktyczna, która może zagrażać życiu.
Orzechy
Orzeszki ziemne należą do najsilniejszych alergenów, a objawy pojawiają się natychmiast po ich spożyciu (nawet kilka minut). Uczulają zarówno orzechy spożyte w całości, jak i stanowiące dodatek do żywności czy składnik kosmetyków. Profilaktycznie osoby uczulone na jeden gatunek orzechów powinny też unikać pozostałych. Alergeny orzechów są odporne na obróbkę termiczną i chemiczną. Do objawów spotykanych po spożyciu orzechów zaliczyć możemy: zmiany skórne (pokrzywka skórna, wysypki, zaczerwienienie skóry połączone z uczuciem swędzenia), odczyny anafilaktyczne ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, obrzęk warg, języka, ale też dróg oddechowych, napady astmy lub zaostrzenie jej dotychczasowego przebiegu.
Pszenica
Alergia na pszenicę dotyka od 0,4 do 4% populacji. U niemowląt pszenica często jest trzecim z kolei alergenem pokarmowym, na które dziecko się uczula, po jaju kurzym i mleku. Alergenne składniki pszenicy to albuminy, globuliny i prolaminy (gliadyny i gluteiny). Alergia na produkty zbożowe to nie tylko ich spożywanie, ale także wdychanie w postaci pyłku (mąka). Objawy alergii na produkty zbożowe są przede wszystkim związane z układem pokarmowym, oddechowym i skórą.
IB