Alergia a koronawirus
Alergia a koronawirus
Wiosna, a z nią pojawia się u wielu osób problem alergii. W okresie pandemii koronawirusa powinniśmy być bardziej czujni, gdyż wczesne objawy alergii i choroby COVID-19 mogą być podobne.
▮Czym jest alergia?
Alergia jest zespołem objawów występujących z powodu nieprawidłowo nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z alergenem. W przypadku gdy alergen przestaje działać (np. nie występuje już w środowisku lub zostanie usunięty z diety) objawy chorobowe ustępują.
▮Jak odróżnić alergię od koronawirusa?
Alergii zazwyczaj towarzyszy nieżyt nosa, a więc kichanie, katar i często związany z tym ból głowy wywołany przez alergiczne zapalenie zatok. Wśród objawów alergii może pojawić się także swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu. Alergia często wiąże się z astmą i – w przypadku kontaktu z alergenem – chorzy często odczuwają duszności.
W przypadku koronawirusa możemy spodziewać się wysokiej gorączki, duszności i suchego kaszlu. Początkowo objawy te mogą mieć łagodny przebieg, ale gdy zaostrzają się, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to być grypa, ale w dobie tak licznych zachorowań na COVID-19 należy spodziewać się najgorszego.
▮Czy alergicy są bardziej narażeni na koronawirusa?
Niestety, osoby cierpiące na alergie są bardziej narażone na koronawirusa, niż osoby zdrowe. Wynika to z faktu, że alergia może wywołać stan zapalny w organizmie, a uszkodzona śluzówka jest bardziej podatna na wniknięcie wirusa.
▮Na co powinni uważać alergicy?
Alergicy powinni zwrócić uwagę na zapalenie spojówek towarzyszące objawom alergicznego nieżytu nosa. Ten symptom może być objawem infekcji wywoływanej przez koronawirusa. Jeśli więc istnieje uzasadnione podejrzenie zarażenia się COVID-19 lub objawy alergii nasilają się, pojawiła się gorączka, kaszel, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
▮Czy alergicy powinni zrezygnować z przyjmowania leków na alergię?
Alergicy zdecydowanie powinni kontynuować leczenie lekami, które do tej pory przyjmowali i które im pomagały łagodzić objawy alergii. Nie ma żadnych dowodów, które uzasadniałyby ograniczanie stosowania leków przeciwhistaminowych lub miejscowych glikokortykosteroidów u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa. Dotyczy to także odczulania.
MK