Alzheimer
Alzheimer
W popularnym żarcie dziadek pyta wnuczka: – Wnusiu, jak się nazywa ten Niemiec, który wszystko mi zabiera?
– Alzheimer dziadku, Alzheimer!
Żarty, żartami, ale choroba Alzheimera, to nieuleczalne schorzenie i ważne jest, by w porę rozpoznać jej symptomy, w odróżnieniu od naszego typowego zapominalstwa i roztargnienia. Oto kilka symptomów, które powinny wzbudzić naszą uwagę.
1. Zapominanie
Poważne luki w pamięci, zagubienie i dezorientacja to nie są normalne symptomy starzenia się. Powinniście zaobserwować co im towarzyszy. Jeżeli są wywołane stresem i dotyczą zdarzeń z przeszłości to jest to normalne. Jeżeli natomiast zapominacie co ktoś powiedział przed sekundą lub co się dopiero zdarzyło i jednego dnia pamiętacie jakiś fakt, a drugiego nie, to powinniście zgłosić się do specjalisty.
2. Wahania nastrojów
Jeżeli czujecie niepokój i pobudzenie, których źródeł nie jesteście w stanie zidentyfikować. To znaczy że coś jest nie tak. Gdy czujecie lęk w nowym miejscu, nie potraficie spokojnie siedzieć lub stać, skupiacie się na detalach, jesteście zdezorientowani i zmęczeni próbami ogarnięcia i doszukiwania się sensu to także alarmujące symptomy. Irracjonalne powody do strachu i paranoja to także częste objawy. Mogą być połączone z halucynacjami wzrokowymi, słuchowymi i zapachowymi.
3. Nierozważne decyzje
Typowe dla osób z pierwszymi objawami chorobowymi jest podejmowanie nieodpowiedzialnych decyzji, irracjonalne zachowanie lub brak poczucia bezpieczeństwa i strach. Zazwyczaj ten strach wiąże się z posiadanymi zasobami pieniężnymi. Osoby nagle zaczynają się zachowywać wbrew wcześniejszym typowym dla nich zwyczajom, rozdają pieniądze lub zapominają o spłatach albo nie wiedzą jak to zrobić.
4. Problemy z wykonywaniem dotychczasowych czynności
Po pierwsze potrzebujecie więcej czasu na to, co robiliście tysiące razy w minutę. Po drugie macie problemy z ukończeniem tego, co zaczęliście, dlatego zapamiętanie ulubionego miejsca lub programu staje się wręcz niemożliwe. Po trzecie nie jesteście w stanie podążać za planem, nie możecie skupić się na kolejnych jego etapach jak np. kupienie wszystkiego z listy zakupów lub zrozumienie recepty lub przepisu.
5. Gubienie przedmiotów
Jeżeli do tej pory klucze leżały zawsze na tej samej półce, a teraz ich tam nie ma i znajdujecie je w lodówce, albo pilot do telewizora jest nagle na półce z bielizną, to znaczy, że coś jest nie tak z waszą pamięcią i kojarzeniem faktów. Zostawianie rzeczy w innych niż zazwyczaj miejscach oraz podejrzenia i oskarżenia wysuwane w stosunku do innych, że coś wam ukradli lub schowali to także typowe objawy.
6. Brak poczucia czasu i przestrzeni
Jeżeli idea odmierzania czasu i jego upływu nagle staje się niejasna, jeżeli jesteście zdezorientowani, nie pamiętacie waszego adresu, łatwo się gubicie i tracicie poczucie upływu czasu, dni i pór roku to znaczy, że dopadły was pierwsze symptomy. Poza tym bardzo często włóczycie się bez celu nie pamiętając po co i gdzie jesteście. Potem pojawiają się także problemy ze snem i ogólne wyczerpanie.
7. Problemy z komunikacją
Kolejnymi symptomami mogą być problemy z wysłowieniem się i komunikacją. Po prostu zapominacie co chcieliście powiedzieć. Zapominacie jakich słów chcieliście użyć lub po prostu mylicie nazwy przedmiotów, rzeczy, osób itp. Czasem nawet wymyślacie nowe zrozumiałe tylko dla was słowa. Z czasem możecie zaprzestać komunikacji werbalnej ograniczając się tylko do gestów. Także powtarzanie tych samych słów, wyrażeń i czynności powinno wzbudzić waszą uwagę np. nieuwarunkowane niczym pakowanie i rozpakowywanie walizki, pytanie wciąż o to samo.
8. Problemy ze wzrokiem
Nie mam tu na myśli typowego pogorszenia się wzroku, ale problemy z czytaniem, określaniem dystansu i odległości, rozpoznawaniem kolorów. Może to spowodować, że po pewnym czasie nie rozpoznacie własnego odbicia w lustrze myśląc, że to ktoś obcy. Nie rozpoznacie także członków waszej nawet najbliższej rodziny oraz przyjaciół.
9. Izolacja
Brak zainteresowania osobami, czynnościami, uczestnictwem w zajęciach, odsunięcie się od rodziny i przyjaciół. Poniechanie wykonywania zleconych projektów, brak zaangażowania w sporty, w życie towarzyskie, brak zainteresowania dotychczasowym hobby spowodowane nie tylko wstydem, to typowe objawy choroby. Wiąże się to także z utratą motywacji i brakiem wykazywania inicjatywy, a nawet depresją. Poza tym osoby z objawami choroby mogą nagle zacząć zachowywać się nieodpowiednio i nieprzystojnie, kompletnie jak nie oni. Często też zaczynają kraść towary w sklepie, gdyż nie rozumieją, że trzeba za nie zapłacić.
10. Zanik czucia
Jeżeli problemem staje się zapinanie i odpinanie guzików, trzymanie w ręce sztućców, drżenie rąk i brak czucia to oznacza, że choroba daje znak, ale niekoniecznie musi to być Alzheimer. Podobne objawy występują przy Parkinsonie, dlatego potrzebna jest fachowa opinia. Także ubieranie się może być nie lada wyzwaniem ponieważ trzeba dokonać wyboru, co na siebie włożyć, coś zawiązać lub zapiąć, dlatego osoby takie czasem ubierają się w te same ubrania codziennie. Również higiena osobista może być problemem, gdyż osoba chora nie pamięta jak to się robi, czy już to robiła i czy w ogóle musi to robić np. czesanie włosów, mycie zębów itd.
11. Zapominanie o posiłkach
Niepamiętanie o posiłkach, zapominanie czy się je już jadło, co było na śniadanie oraz ogólna utrata apetytu i zainteresowania jedzeniem. Ale nie zawsze będzie to związane z utratą wagi, ponieważ chorzy nie pamiętają czy już jedli, dlatego mogą znów żądać posiłku. Nie mają także ulubionych potraw, a z czasem tracą rozeznanie co jest jedzeniem a co napojem, czy jest ciepłe czy zimne, niestety tracą także umiejętności powolnego gryzienia i połykania pożywienia.
12. Słowna napaść
Osoby z pierwszymi objawami są także agresywne werbalnie i fizycznie. Przeklinają, krzyczą i grożą, nawet posuwają się do tego, że biją osoby znajdujące się w ich otoczeniu. Są agresywne bez powodu.
Te wszystkie opisy brzmią bardzo groźnie, ale trzeba pamiętać, że symptomy nie pojawiają się wszystkie nagle, ale postępują w czasie i przed każdym jeszcze długie lata w miarę produktywnego życia.
IB
Comments (0)