Analiza sytuacji na rynku nieruchomości – wiosna 2023
Analiza sytuacji na rynku nieruchomości – wiosna 2023
Ilość sprzedanych domów w USA spadła drastycznie. W okresie od marca 2022 do marca 2023 spadek wyniósł ponad 30%. Jest to największy spadek od czasu kryzysu w 2008 roku.
Kupować czy nie kupować? Wynajmować, a może zbudować nowy dom? Pytań jest wiele. Wybór nie jest łatwy, a gdzieś przecież trzeba mieszkać.
Powodów stojących za obecną sytuacją na rynku nieruchomości jest wiele, ale głównymi czynnikami są:
Wzrost oprocentowania kredytów
Główna przyczyna to wysoki wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych. W przypadku typowej 30-letniej pożyczki wysokość oprocentowania wzrosła z 3 % do prawie 7%. Jest to skok o 130%. Niestety, nie ma żadnych przesłanek, że oprocentowanie wróci do tego najniższego poziomu w historii USA.
Spadek ilości kupujących
Ilość kupujących w ciągu 1 roku znacznie się ograniczyła. Główną przyczyną jest brak możliwości zakwalifikowania się do otrzymania pożyczki. Drugą przyczyną stojącą za spadkiem ilości kupujących jest zdecydowanie mniejsza ilość domów i mieszkań wystawionych do sprzedaży.
Jaki wpływ ma wzrost oprocentowań i spadek kupujących na obecną sytuację na rynku nieruchomości?
Wzrost oprocentowania kredytów i spadek ilości kupujących spowodowały, że zwiększyła się ilość najemców – osób szukających mieszkania czy domu do wynajęcia, a to spowodowało gwałtowny wzrost cen najmu. Jeśli nie pojawi się zdecydowanie więcej domów, zarówno nowych, jak i istniejących na rynku do 2024 roku, to możemy się spodziewać zwiększonego popytu na kupno przy niewystarczającym zapasie. Sytuacja ta spowoduje kolejny wzrost cen domów.
Na rynku jest mniej kupujących, jak i mniej domów wystawianych na sprzedaż. Sytuacja ta jest powtórką z początku 2022 roku, kiedy to kupujący prowadzili ostre licytacje cen nieruchomości, a 80% domów na sprzedaż otrzymywało tylko kilka ofert. Niska ilość istniejących domów wystawionych na sprzedaż jest też spowodowana wyższym oprocentowaniem pożyczek. Jeśli właściciel nieruchomości ma dzisiaj pożyczkę na poziomie 3% lub 4% to po sprzedaży domu pożyczka na zakup nowej nieruchomości wyniesie go 7%.
Jednak nic nie wskazuje na to, że ceny nieruchomości będą spadać. Wręcz przeciwnie. Inflacja będzie napędzała ceny domów tylko w jedną stronę. Po głębszej analizie naszego lokalnego rynku nie myślę, że będzie to gwałtowny, wysoki wzrost cen tak, jak to miało miejsce w niektórych stanach, gdzie ceny w okresie pandemii ogromnie podskoczyły (nawet do 50%), a teraz spadają. W tym samym czasie w metropolii Chicago ceny wzrastały umiarkowanie, średnio na poziomie do 15%. W obecnej sytuacji, nawet przy założeniu, że inflacja osłabnie, uważam, że w ciągu roku ceny umiarkowanie wzrosnę o około 4-5% w Chicago i okolicach i to pod warunkiem, że podaż i popyt na nieruchomości będą zbliżone.
Mam nadzieję, że powyższa krótka analiza rynku i moja prognoza pomogą Państwu we właściwym wyborze. Zawsze służę swoją pomocą i 28-letnim doświadczeniem.
Comments (0)