Aspiryna dobra na wszystko
Aspiryna dobra na wszystko
Najczęściej po aspirynę sięgamy gdy uskarżamy się na bóle głowy, gorączkę lub stan zapalny ale może mieć ona także wiele nietypowych zastosowań.
Remedium dla akumulatora – jeżeli akumulator w samochodzie nie chce pracować wrzuć 2 tabletki aspiryny do środka akmulatora. Kwas acetylosalicylowy aspiryny łączy się z kwasem siarkowym czego skutniem może być doładowanie i uruchomienie akumulatora.
Usuwa plamy z potu – 2 aspiryny rozgnieć na proszek i wymieszaj z 1/2 szklanki ciepłej wody. Papkę nałóż na plamę z potu na białej koszuli i potrzymaj około 2-3 godziny, następnie wypierz koszulę.
Przywraca koloru włosom – gdy często korzystasz z basenów, chlor powoduje, że włosy stają się jaśniejsze. Jeżeli chcesz przywrócić im naturalny kolor rozpuść 6-8 aspiryn w szklane ciepłej wody. Rozetrzyj dokładnie na włosach i pozostaw na 10-15 min, spłucz.
Wysusza wyprysków – zmiażdż 1 aspirynę i zwilż ją odrobiną wody. Nałóż pastę na pryszcz i pozostaw na kilka minut. Umyj skórę mydłem i wodą. Jeżeli pryszcz nie zniknie należy powtórzyć cały proces.
Zmiękcza modzele – jeżeli masz na stopach twarde modzele rozgnieć 5-6 aspiryn na proszek. Dodaj 1/2 łyżeczki soku z cytryny i wody. Nałóż mieszankę na obolałe miejsce owiń stopę ciepłym ręcznikiem i nałóż plastikowy worek. Potrzymaj na stopie przez około 10 min. i usuń modzel pumeksem.
Usuwa łupieżu – rozgnieć 2 aspiryny na proszek i dodaj do nich trochę szamponu. Nałóż miksturę na włosy i pozostaw na około 1-2 minuty. Spłucz i umyj włosy samym szamponem.
Środek na ukąszenia i użądlenia – na stan zapalny jaki powstał po ukąszeniu lub użądleniu zastosuj aspirynę. Przecieraj zwilżoną skórę aspiryną. Metodę ta można stosować tylko wtedy, gdy nie jest się uczulonym na użądlenia.
Przedłuża żywotność kwiatów ciętych – wrzuć pokruszoną aspirynę do wody przed włożeniem do niej kwiatów. Wodę oczywiście zmieniaj co jakiś czas.
Środek ogrodniczy – Ogrodnicy używają rozkruszonej aspiryny, by wspomóc wzrost korzeni roślin lub aby wyplenić grzyby z gleby. Należy jednak uważać z ilością aspiryny – zbyt duża może wręcz przeciwnie uszkodzić rośliny, dlatego 1/2 -1 tabletke rozpuść w 1 litrze wody.
Ostrzeżenie – około 10% ludzi z ciężką postacią astmy ma także alergię na kwas acetylosalicylowy i produkty go zawierające, wśród starszych osób odsetek ten wynosi 30-40% (osoby te cierpią też na zapalenia zatok i polipy) oraz niewielki procent ludzi z wrzodami i innymi krwawieniami, dlatego zanim zaczniesz stoswać aspirynę koniecznie sprawdź czy nie jesteś uczulony.
IB